صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 3542                                               
تهران خواهان 4 ميليارد دلار سرمايه خارجي‌
گفت و گو منبع
تهران خواهان 4 ميليارد دلار سرمايه خارجي‌ عنوان
نويسنده
1386/11/07 تاريخ

مصاحبه شهردار تهران با روزنامه سوييسي تايگس آينزايگر در حاشيه اجلاس داووس‌: تهران خواهان 4 ميليارد دلار سرمايه خارجي‌

خلاصه
روزنامه جهان صنعت 07/11/86 مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

در اجلاس داووس بيشتر به دنبال تبادل تجارب و اطلاعات با همتايان خود و نيز آشنايي با چهره‌هاي مهم و تاثيرگذار جهاني بوديم تا از اين طريق به ايجاد فضاي همزيستي جهاني و نيز كسب منافع ملي از فرصت‌هاي جهاني و به ويژه از طريق جذب سرمايه و مشاركت طرف‌هاي خارجي در تهران كمك كنيم.

شهردار تهران در گفت‌وگو با يك روزنامه سوييسي با اشاره به لزوم بهره‌برداري از فرصت‌هاي بين‌المللي براي تبادل افكار و انديشه‌ها و نيز شفاف‌سازي و ايجاد حس اعتماد و تفاهم ميان ملل مختلف در حاشيه اجلاس داووس گفت: چالش ترافيك و پيامدهاي ثانويه آن يعني آلودگي هوا و تراكم ترافيكي از مشكلات روزمره شهروندان و مديريت شهري تهران است. تهران در درازمدت نيز با چالش‌هاي مهم تري چون بافت‌هاي فرسوده، آسيب‌پذيري در برابر مخاطرات محيطي مواجه بوده كه مديريت شهري در فكر برنامه‌ريزي و مقابله موثر با پيامد‌هاي آن است.

يكي ديگر از سوالات خبرنگار سوييسي، طرح انتقال پايتخت از تهران بود كه دكتر قاليباف اين طرح را قابل تامل ارزيابي كرد و اجراي آن را به دليل شرايط خاص كشور حداقل در وضعيت كنوني نامناسب دانست و گفت: اگر دغدغه ايمني ساختمان‌ها در برابر زلزله بهانه انتقال پايتخت باشد اين مشكل را مي‌توان با ايمن‌سازي سازه‌ها برطرف كرد البته چنين اقداماتي نياز به حمايت جدي مجلس و دولت دارد.

شهردار تهران درباره نحوه تامين بودجه شهرداري تهران گفت: منابع مهم درآمدي شهرداري شامل عوارض شهري سرمايه‌گذاري بخش خصوصي و نيز توسعه ساخت‌وساز است و اگر دولت تعهدات خود نسبت به شهروندان تهراني را عملي سازد مترو به‌عنوان يك شبكه كارآمد حمل‌ونقل عمومي به سرعت پيشرفت كرده و حداكثر تا 18 ماه آينده مترو تهران به فرودگاه بين‌المللي‌ امام خميني خواهد رسيد.

شهردار تهران در پاسخ به اين پرسش كه شما در كدام جناح سياسي ايران قرار مي‌گيريد؟ گفت: جناح‌بندي‌هاي مرسوم سياسي در داخل ايران را قبول ندارم. من توسعه‌گرا و عمل‌گرا هستم بنابراين در مسير توسعه كشور با همه جناح‌هاي سياسي كار مي‌كنم و معتقدم ظرفيت‌هاي تخصصي براي توسعه و پيشرفت كشور در همه گرايش‌هاي سياسي وجود دارد كه بايد از آنها بهره گرفت. ايران كشوري گسترده با قابليت‌ها و توانمندي‌هاي طبيعي و انساني است كه بايد با مديريت عاقلانه، تعامل گرا و كارآمد از ظرفيت‌هاي آن براي سرعت بخشيدن به توسعه كشور استفاده كنيم.

  • شهردار يا رييس‌جمهوري؟

شهردار تهران در پاسخ به اين سوال كه آيا شهردار تهران باقي مي‌مانيد يا كانديداي رياست‌جمهوري خواهيد شد؟ گفت: براي ورود به چنين مباحثي هنوز خيلي زود است و آينده همه چيز را مشخص خواهد كرد.

قاليباف همچنين درباره انرژي هسته‌اي و روابط ايران و غرب تاكيد كرد: متاسفانه آمريكايي‌ها درك صحيحي از ماهيت نظام سياسي ايران نداشته و هنوز نتوانسته‌اند واقعيت‌هاي پيرامون ثبات استراتژيك جمهوري اسلامي ايران را درك كنند. نظام مردم سالار جمهوري اسلامي برخاسته از اعتقادات و مطالبات مردم ايران است.

به نظر من اگر آمريكا بتواند با اين واقعيت كنار بيايد كه ايران بازيگر منطقه‌اي قدرتمند، مستقل، مردمي و با ثباتي است بقيه موضوعات به راحتي حل‌وفصل مي‌شود. با اين تعبير معتقدم مسايل موجود بين ايران و آمريكا فراتر از موضوع هسته‌اي است. سياست تعامل‌گرايانه ايران در چارچوب ديپلماسي ديناميك مخاطبان خود را به مذاكره فرا مي‌خواند.

شهردار تهران در پاسخ به اين سوال خبرنگار سوييسي كه اگر در اجلاس داووس با رايس گفت‌وگو مي‌كرديد به ايشان چه مي‌گفتيد؟ گفت: در شرايط مساوي بحث‌هاي منطقي خود را مطرح مي‌كنيم.

ايران به ثبات منطقه‌اي كمك مي‌كند البته آمريكايي‌ها بيش از ديگران از اين موضوع مطلع‌ هستند زيرا نتايج آن را در افغانستان و عراق ديده‌اند. بايد تاكيد كنم كه قدرت، تحمل مي‌آورد بنابراين جمهوري اسلامي نياز به نزاع با ديگران ندارد زيرا منطق گفت‌وگو فراروي سياستمداران انديشه‌ورز قرار دارد.

شهردار تهران همچنين درباره انتخابات رياست‌جمهوري آمريكا گفت: به نتيجه انتخاب مردم آمريكا احترام مي‌گذاريم و از همه تحولات دموكراتيك در جهان استقبال مي‌كنيم.

  • تهران خواهان 4 ميليارد دلار سرمايه خارجي‌

شهردار تهران در حاشيه برگزاري اين مجمع جهاني اعلام كرد: تهران خواهان جذب چهار ميليارد دلار سرمايه خارجي براي تامين بودجه طرح‌هاي عمراني است.

به نقل از از وب‌سايت بلومبرگ (بزرگ‌ترين شبكه اخبار اقتصادي دنيا) قاليباف در اين مصاحبه گفته است كه مي‌خواهد اين طرح‌ها را با استفاده از پتانسيل سرمايه‌گذاران حاضر در اجلاس ترويج و تقويت كند.

به گفته شهردار تهران، اين طرح‌ها شامل ساخت هتل‌ها، مراكز فرهنگي، مراكز خريد بزرگ و نوسازي ساختمان‌هاي قديمي است.

در گزارش شبكه بلومبرگ آمده است: قاليباف كه پس از يك رقابت در سال 2005 جايگزين شهردار قبلي شد، مي‌گويد: مداخله و همكاري بخش خصوصي كيفيت و كميت خدمات شهرداري را توسعه داده است.

قاليباف 46 ساله مي‌خواهد كه نقش بخش خصوصي را در اقتصاد افزايش دهد به همين منظور او قرار است در جلسه‌اي در مورد شهرنشيني كه شهردار سن‌فرانسيسكو، گوين نيوسام نيز حضور دارد، شركت كند.

قاليباف به بلومبرگ مي‌گويد: شهرها مي‌توانند با هم روابطي مستقل از روابط دولت‌هايشان داشته باشند.

شهردار تهران گفته است كه تاكنون بخشي از مسووليت‌هايي را كه پيشتر به عهده شهرداري بوده مانند حمل‌ونقل به بخش خصوصي واگذار كرده و در اجلاس داووس نيز به دنبال جذب سرمايه‌گذاران خارجي براي توسعه مراكز فرهنگي- ورزشي شهر 10 ميليوني تهران است.

اين گزارش در پايان مي‌افزايد: حاميان قاليباف در انتخابات دسامبر 2006 شوراهاي شهر تهران از حاميان رييس‌جمهوري پيشي گرفتند. شهردار تهران پيش از اين فرمانده نيروي هوايي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران و نيروي انتظامي را به عهده داشته و از وفادارترين نيروهاي ‌نظامي رهبر معظم انقلاب است.
بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است