صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 2680                                               
قطع رابطه بهره وري و اشتغال
گزارش منبع
قطع رابطه بهره وري و اشتغال عنوان
نويسنده
1387/04/05 تاريخ

دكتر سيدعبدالحسين ساسان، عضو هيات علمي دانشگاه اصفهان ضمن بيان اين مطلب گفت: برخي مواقع زماني كه دو سياست سمي با يكديگر تركيب شوند، سياستي سودمند به وجود مي‌آيد، اما برعكس اين موضوع نيز وجود دارد.

خلاصه
خبرگزاري ايسنا مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

براي افزايش بهره‌وري در كشور بايد رابطه ميان بهره‌وري و اشتغال به طور كلي قطع شود.

دكتر سيدعبدالحسين ساسان، عضو هيات علمي دانشگاه اصفهان ضمن بيان اين مطلب گفت: برخي مواقع زماني كه دو سياست سمي با يكديگر تركيب شوند، سياستي سودمند به وجود مي‌آيد، اما برعكس اين موضوع نيز وجود دارد. يعني اينكه ممكن است دو سياست سودمند مانند بهره‌وري و اشتغال با يكديگر تركيب شده و سياستي سمي به وجود آيد كه در حال حاضر كشور ما دچار چنين وضعي شده است.

وي خاطرنشان كرد: در حال حاضر عمده وام‌هاي بانكي با تعهد ايجاد هرچه بيشتر اشتغال به بخش صنعت پرداخت مي‌شود كه اين تصميم كاملا ضد بهره‌وري و ضد كارايي است زيرا در چنين شرايطي در واقع به بخش صنعت دستور داده شده كه اتوماسيون را به‌كار نگيرد و از روش‌هاي قديمي براي توليد استفاده كند تا از اين طريق نيروي كار بيشتري را به خدمت گرفته و در نتيجه وام بيشتري نيز دريافت كند.

  • بهره‌وري و اشتغال‌

ساسان با اشاره به اينكه نبايد موضوع بهره‌وري را با اشتغال مخلوط كرد، عنوان كرد: در ذات بهره‌وري عقلانيت وجود دارد و براي دستيابي به آن بايد در كشور بستر فرهنگي نيز فراهم شود كه در ايجاد چنين بستري علاوه بر دولت، مردم نيز مسوول هستند.
وي براي تعريف بهره‌وري از دو عامل كارايي و اثربخشي استفاده كرد و توضيح داد: كارايي يعني اينكه كاري را به درستي انجام دادن اما معناي اثربخشي كاملا متفاوت بوده و به معناي كارهاي خوب را انجام دادن است.

وي ادامه داد: كارهاي خوب نياز به تفسير دارد. كار خوب يعني كاري كه عاقلانه، زيركانه و خردورزانه باشد. به عنوان مثال اگر كاركنان يك كارخانه ماشين‌سازي وظيفه‌شناس بوده و كار خود را درست انجام دهند، كارخانه يادشده به كارايي مي‌رسد، اما اگر همان كارخانه ماشين‌سازي اصلا جزو مزيت‌هاي نسبي كشور نباشد، در اين صورت كارگران آن كارخانه هرچقدر هم كه خوب كار كنند به اين دليل كه توليدات آن كارخانه مرتبط با مزيت‌هاي نسبي كشور نيست، فايده‌اي ندارد و اين مورد را مي‌توان يكي از معناي اثربخشي دانست.

اين مدرس دانشگاه تاكيد كرد: به هيچ‌وجه نمي‌توان در كوتاه‌مدت بهره‌وري را افزايش داد و اگر به مردم قول افزايش بهره‌وري در كوتاه‌مدت داده شود در واقع همان احساساتي عمل كردن است. در اين رابطه بايد جهت‌گيري كلي كشور به سمت افزايش بهره‌وري باشد.

وي در عين حال گفت: اثربخشي را مي‌توان كم كار كردن اما مفيد كار كردن نيز تعريف كرد كه در كشور ما توجه چنداني به آن نشده و به طور عمده كار كردن بيشتر به شكل كارهاي فيزيكي معنا و مفهوم دارد.

وي اظهار كرد: در كشور ما آمارهاي مربوط به بهره‌وري در اغلب بخش‌ها بسيار پايين است. به عنوان مثال متوسط برداشت غلات در زمين 2/2 تن در هر جريب است در حالي كه اين ميانگين در كشورهاي ديگر 12 تن در هر جريب است. نمونه‌هاي پايين بودن بهره‌وري در ديگر بخش‌هاي كشور نيز مانند مصرف آب و صنعت وجود دارد.

ساسان مطرح كرد: پايين‌بودن بهره‌وري در بخش صنعت كشور عمدتا مربوط به سياست‌گذاري و راهبردها يعني بخش اثربخشي است.

اين كارشناس اقتصادي همچنين پيشنهاد كرد: كشور بايد وارد تقسيم كار جهاني شود و سهم خود را از كالاهاي جهاني مطالبه كند. اگر بخواهيم همه چيز را در داخل كشور توليد كنيم در واقع به قرون اوليه برگشته‌ايم، يعني زماني كه هر كس همه چيز را براي خود درست مي‌كرد و معناي تمدن نيز تقسيم كار به اجزاي خرد است.

وي افزود: كشور بايد ارزان‌ترين كالاها را از هر جاي دنيا وارد كند و پس از آن به توليد كالاهايي اقدام كند كه در آنها كاملا مزيت داشته و بتواند آن كالا را با ارزان‌ترين قيمت ممكن توليد كند.

  • شرايط اقتصادي نا مطلوب‌

ساسان در پايان مجددا تصريح كرد: بهره‌وري به معناي ساده يعني احتراز از احساسات و حاكم كردن عقلانيت محض در امور اقتصادي ضمن اينكه مباحث ديگري مانند خصوصي‌سازي و ايجاد رقابت در كشور در افزايش بهره‌وري موثر است.

بر اساس اين گزارش، احمدي‌نژاد، رييس‌جمهوري به تازگي با ارايه طرح تحولات اقتصادي در تشريح علت‌هاي شرايط اقتصادي نامطلوب، يكي از علت‌ها را پايين بودن بهره‌وري عنوان و اظهار كرده است كه كارهاي زيادي بعد از انقلاب در اين خصوص صورت گرفته اما بهره‌وري پايين است و گاهي كمتر از نصف از نيروي صرف شده برداشت مي‌كنيم كه بايد براي آن فكري شود. براين اساس نظام بهره‌وري را بازتعريف كرديم كه اين مساله بايد به عنوان فرهنگ تبديل شود و وارد طراحي‌ها و ادبيات ما شود.

به گفته وي، اين نظام بهره‌وري بايد اصلاح و در بخش‌هاي مختلف اعمال شود.
بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است