صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 3595                                               
وضعيت اشتغال در سال آينده نگران كننده است
گزارش منبع
وضعيت اشتغال در سال آينده نگران كننده است عنوان
گزارش از صبحانه وزير كار در اتاق بازرگاني تهران نويسنده
1387/12/26 تاريخ

آخرين نشست صبحانه با مسوولان اتاق بازرگاني تهران در سال 87 با حضور وزير كار و امور اجتماعي و پرداختن به مباحثي چون حداقل دستمزد حقوق كارگران در سال آينده، بحران‌هاي كارگري، حفظ اشتغال , ... گذشت.

خلاصه
خبرگزاري ايسنا مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

آخرين نشست صبحانه با مسوولان اتاق بازرگاني تهران در سال 87 با حضور وزير كار و امور اجتماعي و پرداختن به مباحثي چون حداقل دستمزد حقوق كارگران در سال آينده، بحران‌هاي كارگري، حفظ اشتغال، تعطيلات و مرخصي‌ها، اصلاح قانون كار، بيمه بيكاري و تامين اجتماعي، استراتژي‌هاي اشتغال، توجه به فضاي كسب و كار و آزادي اقتصادي و همچنين وضعيت اشتغال بنگاه‌هاي واگذار شده در راستاي اصل 44 واردات بي‌رويه و نبود حمايت از واحدهاي توليدي گذشت.

در اين نشست يحيي آل‌اسحاق ـ رييس اتاق بازرگاني تهران ـ با بيان اينكه سال 87 سال چالش بزرگ اقتصادي بوده به طوري كه هر هفته و حتي هر روز از آن با چالش‌هاي بزرگي روبه‌رو بوده‌ايم عنوان كرد: برخي از اين چالش‌ها همچون مسائل بانكي، ماليات بر ارزش افزوده، طرح تحول اقتصادي، تحريم‌ها و بحران‌هاي بين‌المللي، فعاليت‌هاي بنگاه‌هاي اقتصادي را تحت تاثير قرار داده و در حال حاضر مهمترين چالش بخش خصوصي ابهامي است كه در سال آينده در اين موارد به چشم مي‌خورد.

وي خاطرنشان كرد: نگراني ديگري كه به لحاظ اقتصادي در بخش خصوصي وجود دارد بحث بودجه و دورنمايي طرح هدفمندشدن يارانه‌هاست البته مبحث اشتغال در شرايط فعلي نگران كننده‌تر از ساير موارد است چرا كه نمي‌توان واحدها را مجبور كرد كه در شرايط سخت به فعاليت ادامه دهند.

آل اسحاق از وزير كار خواست تا فضاي پيش روي بنگاه‌هاي توليدي را در سال آينده تشريح كند.

  • امكانات صندوق بيمه بيكاري را افزايش دهيد

در ادامه مروج ـ به عنوان نماينده صنعت نساجي ـ در سخناني از وزير كار خواست تا تعريف وزارت كار از فرد شاغل را بيان كند و در‌باره امكانات صندوق بيمه بيكاري كه در حال حاضر منفي است؛ توضيح دهد.

وي خبر داد كه در صنعت نساجي به دليل افزايش حقوق و دستمزد و ناتواني پرداخت اين صنعت از آن شاهد ريزش شديد نيروي كار خواهيم بود.

مروج پيشنهاد كرد كه درصدي از حقوق و مزاياي پرداختي به حساب صندوق بيمه بيكاري واريز شود تا در مواقع بحران از كارگران و صنعت حمايت شود.

  • فرهنگ تعطيلات و مرخصي‌ها را اصلاح كنيد

همچنين جارياني درباره مرخصي‌هاي كارگري و فرهنگ تعطيلات و نيز تاثير آنها بر روي بهره‌وري واحدهاي توليدي سخن گفت و خواستار تجديد نظر در اين زمينه شد.

وي عنوان كرد: با توجه به بحران‌هاي اقتصادي و تاثير آن در صنايع داخلي ادامه سياست فعلي تعطيلات موجب ريزش نيروي كار خواهد شد.

جارياني خطاب به وزير كار خواست تا بسته حمايت از سبد كارگري براي حفظ اشتغال را در دستور كار خود قرار دهد.

وي همچنين اين سوال را مطرح كرد كه وزارت كار در راستاي اجراي اصل 44 چه ميزان برون‌سپاري داشته است.

در ادامه نشست رييس زاده نيز با طرح اين سوال كه در اصلاح قانون كار آيا نقطه اميدي براي بخش كارآفريني وجود دارد يا نه خواستار حل مشكلات مربوط به مشاغل سخت و زيان‌آور شد.

همچنين عسگر اولادي ديگر عضو هيات نمايندگان اتاق تهران نيز با بيان اينكه سال گذشته سرشار از نگراني‌هاي اقتصادي براي بنگاه‌هاي خصوصي بوده است افزود: بنگاه‌هاي توليدي در روزهاي پايان سال همه در تلاش بودند تا حقوق‌بگيران را در پايان سال محروم نكنند اما اين گونه كه به نظر مي‌آيد قطعا بايد براي بهار آينده براي حفظ كارگران و اشتغال برنامه‌ريزي داشته باشيم چرا كه در سال آينده با بيكاري كارگران ضربه سنگيني به اقتصاد وارد خواهد شد.

  • كلاف اشتغال در كشور سردرگم شده

همچنين پدرام سلطاني عضو هيات نمايندگان با بيان اينكه سياست كاهش بيكاري در برابر افزايش تورم از اهداف محوري دولت نهم بوده است خاطر نشان كرد: طبق آمار در سه سال گذشته نرخ بيكاري كاهش يافته است ولي به نظر مي‌رسد در شش ماهه دوم سال تمامي زحمات بر باد رفته است.

به گفته وي در فضاي ركود اقتصاد جهاني كشورمان با ركود تورمي مواجه شده و متاسفانه بيكاري دامن زده شده است لذا به نظر مي‌رسد كلاف اشتغال در كشور سردرگم شده باشد چرا كه در زماني كه تورم و ركود اقتصادي حاكم شده رشد دستمزد داريم و در چند ماه آينده بايد انتظار حذف يارانه‌هاي انرژي داشته باشيم! با اين وضعيت چگونه انتظار داريم بنگاه‌هاي توليدي ادامه حيات داشته باشند؟

سلطاني خطاب به وزيركار گفت: سياست شما از ابتداي ورود به بازار كار ايجاد اشتغال جديد بوده اما در حال حاضر وارد مرحله‌اي شده‌ايم كه حفظ اشتغال بر ايجاد اشتغال جديد اولويت دارد اما با اين وجود باز هم به دنبال سياست بنگاه‌هاي زودبازده هستيم، چه برنامه‌اي براي حفظ اشتغال موجود داريد.

وي با بيان اينكه طبق شاخص‌هاي فضاي كسب و كار و ‌آزادي اقتصادي قوانين و مقررات جابه‌جايي نيروي كار ارتباط مستقيم با فضاي كسب و كار دارد افزود: در وضعيتي كه فضاي كسب و كار مطلوب نيست تصميم گرفته‌ايم به سمت آزادي جابه‌جايي نيروي كار و خصوصي‌سازي برويم. لذا نتيجه آن شده كه اقدام موثري در پايداري نيروي كار انجام نگرفته است.

اين عضو هيات نمايندگان از وزير كار خواست تا اقدامات انجام شده اين وزارتخانه در ارتقاي فرهنگ كار و بهره‌وري نيروي كار را بيان كند.

در ادامه نيز فاخر عضو هيات رييسه اتاق ايران عنوان كرد: افزايش 25 درصدي حقوق و دستمزد و پرداخت اين ميزان از سوي واحدهاي توليدي به تنخواه اضافي نياز دارد اما در شرايطي كه تسهيلاتي پرداخت نمي‌شود چگونه ممكن است اين مصوبه اجرا شود.

  • نگراني براي واحد واگذار شده اصل 44

عطاريان ـ مديرعامل هپكو ( يكي از مديران واحدهاي صنعتي واگذار شده در راستاي اجراي سياست‌هاي اصل 44) ـ از وضعيت نگران‌كننده اين واحد صنعتي خبر داد و گفت: در حال حاضر 3200 نفر در اين واحد صنعتي به شكل بيمه‌اي اشتغال دارند اما متاسفانه در حال حاضر با كاهش ساعت كاري به دو ساعت در روز با فاجعه در هپكو روبه‌رو هستيم و علاوه بر اين 162 ميليارد تومان معوقه بانكي داريم و در كنار آن بيش از هزار دستگاه توليد شده در انبارهايمان موجود است كه به علت مشكل فروش موفق به وارد كردن آنها در بازار نشده‌ايم اين در حالي است كه ماشين‌آلات چيني با كمترين تعرفه‌ها وارد مي‌شود و هيچ توجهي نيز به اشتغال واحدهاي توليدي نمي‌شود.

وي از حمايت نشدن واحدهاي توليدي به ويژه واحدهاي واگذار شده در راستاي اصل 44 انتقاد كرد و گفت: در ماه گذشته زماني كه وزير صنايع را به طور اتفاقي در جمعي ديده و مشكلات را به وي انتقال دادم، وزير صنايع عنوان كرد كه هپكو را واگذار كرده‌ايم كه كاري به كار ما نداشته باشيد حال شما بگوييد كه چگونه ممكن است با اين وضعيت به حيات خود ادامه دهيم؟

همچنين اكبريه نيز تاكيد كرد: بخش توليد قادر به تامين 25 درصد حداقل دستمزد اضافه شده ندارد و البته نبايد اين وضعيت به كارفرما تحميل شود.

  • وضعيت بيمه بيكاري اصلاح شود

وي در ادامه خواستار اصلاح وضعيت بيمه بيكاري و توجه بيشتر اصل 44 به اين بيمه شد و افزود: با توجه به اهميت مساله بيمه بيكاري بايد توجه ويژه‌اي در اصل 44 به آن شود.

اكبريه گفت: با وجود اينكه وزارت كار همواره به دنبال سرمايه در گردش بنگاه‌ها و حل چالش‌ آنها بوده اما وزارت بازرگاني با كاهش تعرفه‌ها و مقاومت در برابر افزايش حتي چند درصد تعرفه‌ها لطمه بيشتري به توليد مي‌زند.

وي خواستار حمايت از واحدهاي توليدي واگذار شده در راستاي اصل 44شد.

  • دليل ادامه حمايت از بنگاه‌هاي زودبازرده

همچنين ترك‌نژاد ديگر عضو هيات نمايندگان اتاق تهران نيز عنوان كرد: به دليل مشكلات ناشي از بحران اقتصادي براي تامين عيدي كاركنان و دستمزد پايان سال آنها مجبور شده‌ايم تا محصول نهايي را به نصف قيمت هزينه تمام شده به بازار عرضه كنيم. به راستي چه كسي پاسخ اين مشكلات خواهد بود البته هر زمان كه در مورد وزير كار سوال كنيم پاسخ اين است كه جهرمي يعني طرح‌هاي زودبازده و جنگيدن براي گرفتن سرمايه و تسهيلات براي اجراي اين طرح.

وي اين سوال را مطرح كرد كه به راستي آيا تزريق 20 هزار ميليارد تومان سرمايه براي طرح‌هاي زودبازده نتيجه مشخصي به دنبال داشته است. بهتر است صريح و روشن بگوييد اين طرح چقدر موفق بوده و آيا فرصتي در اين حوزه داشته‌ايم كه منابعي براي آن تزريق كنيم.

ترك نژاد از اينكه هنوز بسته حمايتي تصويب شده‌اي به شكل تلفيقي از سوي دولت ارائه نشده است اظهار تاسف كرد و افزود: وظيفه اصلي وزارت كار حمايت و صيانت از نيروي كار است. آيا در اين زمينه بسته‌ حمايتي با هزينه معلوم و محدوده مشخص تعريف شده است يا نه؟
بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است