صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 4093                                               
سازوكارهاي تعاون براي فقرزدايي مبتني بر توانمندسازي و ظرفيت‌سازي از طريق كارآفريني
مقاله منبع
سازوكارهاي تعاون براي فقرزدايي مبتني بر توانمندسازي و ظرفيت‌سازي از طريق كارآفريني عنوان
دكتر ابوالقاسم شريف‌زاده - دكتر ابوالقاسم عربيون - دكتر سعيد غلامرضايي نويسنده
1387/08/13 تاريخ

اين مقاله در پي آن است تا بر پايه بررسي تجربي و نظري، سازوكارهاي تعاون براي فقرزدايي مبتني بر كارآفريني را تشريح نمايد.

خلاصه
اولين همايش ملي تعاون و كارآفريني مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

  • چكيده:

از منظري سيستمي و فرايندنگر، فقر را مي‌توان از عوارض يا نشانگان غيبت يا تاخير توسعه پايدار (sustainable development’s Lag) به معناي واقعي كلمه دانست.

بر اين اساس، فقر نبود ظرفيت‌هاي بالنده و پايدار انساني، نهادي، اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي، اكولوژيكي و غيره براي پرورش و بهره‌گيري از قابليت‌هاي مورد نياز براي تدوين و پيگيري آزادانه، آگاهانه، كارآ، اثربخش، مشروع و مسئولانه اهدافي است كه ثمره آن تحقق رشد همه جانبه و متعالي زيستار انساني در كليت و بستر هستار اجتماعي است.

از اينرو، فقرزدايي فرايند چرخه‌اي بسترسازي و زمينه‌سازي، ظرفيت‌سازي، قابليت‌پروري و تسهيل كنش انساني با شناسه‌هاي برشمرده شده جهت رسيدن به وضعيت انساني متعالي است.

از منظر چنين پنداره‌اي، فقرزدايي خود بخشي از يك فرا راهبرد (Super-strategy) نوسازي مستمر، رشد همه جانبه و متوازن و توسعه پايدار در جميع جهات است كه نيازمند پرهيز از مداخلات پروژه‌اي، جزيره‌اي، مقطعي، جهت‌گرا، خيريه‌اي و صدقه‌گونه، كوتاه مدت، بدون زيرساخت، سياست‌زده، عوام‌‌فريب، اغواگرانه‌، ايده‌آلي و پندارگرا و در عوض، تدوين و پيروي از سناريوهاي واقع‌گرا و آينده‌نگر، براي توسعه همه جانبه مبتني بر استقرار راهبردي و بالندگي برنامه‌ريزي شده زيرساخت‌ها و روساخت‌هاي اقتصادي و مالي، نهادي، سياسي، بازار، دولت، بخش خصوصي، حكمراني، جامعه مدني، فرهنگ، كار و اشتغال، نوآوري، كارآفريني، دانش و فناوري، زيست‌بوم و… و پرورش، پالايش و بهره‌گيري بهره‌ورانه از سرمايه‌ها و موهبت‌هاي در دسترس و ارزش‌ افزوده برخاسته از تبادلات و تعاملات هدفمند است كه ثمره آن پرورش درخت بالنده و يكپارچه كليت جامعه بسان يك هستار زنده در يك بستر مساعد، و ميوه‌هاي آن، رفاه جامعه‌گستر، عدالت نهادمند، آزادي مسئولانه، تعهد آگاهانه، پويايي سيستمي و پايداري راهبردي است.

در اين بين، تعاون در برگيرنده سازوكارهاي نهادي، رويكردهاي كاركردي و ظرفيت‌هاي قابل ‌ملاحظه‌اي براي پيشبرد صور كارآفريني (اعم از فردي، جمعي و اجتماعي و…) همساز با شرايط فقرا (pro_poor entrepreneurship) است كه شناسايي و بهره‌گيري برنامه‌مند و راهبردي از آنها مي‌تواند در فقرزدايي مبتني بر شاخص‌هاي توسعه پايدار در راستاي ظرفيت‌سازي، توانمندسازي و در كل، بهره‌مندي از شرايط يك زندگي زيبنده انساني است.

اين مقاله در پي آن است تا بر پايه بررسي تجربي و نظري، سازوكارهاي تعاون براي فقرزدايي مبتني بر كارآفريني را تشريح نمايد.

در اين خصوص در ابتدا مقوله فقرزدايي از منظر رويكردهاي قابليتي و ظرفيت‌سازي مورد بررسي قرار خواهد گرفت. در ادامه كارآفريني به عنوان راهبرد فقرزدايي مبتني بر رويكرد ظرفيت‌سازي تبيين خواهد شد. در پايان نيز سازوكارها و ملزومات گسترش كارآفريني جهت فقرزدايي از طريق تعاون معرفي خواهد شد.

براي دريافت متن كامل مقاله به دبيرخانه همايش مراجعه فرمائيد.
بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است