صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 5371                                               
گفت و گو منبع
3 ميليون نيروى كار را آموزش مى دهيم عنوان
زهرا فيضى نويسنده
1386/05/02 تاريخ

درگفت و گوى «ايران» با رئيس سازمان آموزش فنى و حرفه اى كشور عنوان شد: 3 ميليون نيروى كار را آموزش مى دهيم

خلاصه
روزنامه ايران مورخ 1 مرداد 1386 مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان
1 2

درگفت و گوى «ايران» با رئيس سازمان آموزش فنى و حرفه اى كشور عنوان شد
3 ميليون نيروى كار را آموزش مى دهيم
زهرا فيضى

كشورهاى توسعه يافته مهارت ومدرك را دو بال پرواز در عرصه فعاليت هاى اقتصادى قرارداده اند. اين در حالى است كه تصور مى شود جامعه ايرانى گرايش ويژه اى به تحصيلات آكادميك منتج به كسب مدرك دارد.

علاوه بر آن به دليل نبود فرهنگ مهارت آموزى و نقش كمرنگ آموزش هاى عملى و كارگاهى، بهر ه ورى دانش آموختگان دانشگاهى كاهش يافته و در نهايت اغلب آنان شغل مناسبى نمى يابند و به جامعه بيكاران افزوده مى شوند.

با اصلاح سياست ها و تغيير رويكردهاى وزارت كار و امور اجتماعى، چندى است سازمان آموزش فنى و حرفه اى كشور به عنوان تنها نهاد رسمى آموزش مهارت?هاى كسب و كار در كشور، فعاليت هاى متعددى را براى تقويت و توسعه مهارت آموزى فارغ التحصيلان دانشگاهى و شاغلان بازار كار آغاز كرده است.

دكترعلى كردان، رئيس اين سازمان در گفت و گوى اختصاصى با «ايران» از ايجاد 120 مركز آموزش فنى و حرفه اى در سفرهاى استانى رئيس جمهور خبر مى دهد. او اعتقاد دارد تغيير در نظام آموزش كشور ضرورتى اجتناب ناپذير است.

آنچنان كه تبليغات رسانه ها يادآور مى شوند، مقرر شده 6 مرداد جشن بزرگ مهارت همزمان باميلاد امام على (ع) برگزار شود. آنچه در پى مى خوانيد بررسى وضع آموزش هاى فنى و حرفه اى و لزوم توجه به مهارت آموزى پيش از ورود به بازار كار است كه در گفت و گو با رئيس سازمان فنى و حرفه اى كشور مطرح شده است.

آقاى دكتر در آستانه روز ملى مهارت، شما و مديران و رؤساى مراكز آموزشى ديدارى با رئيس جمهور داشتيد. درباره مسائل و مشكلات پيش روى آموزش هاى فنى و حرفه اى كشور چه نكاتى را با ايشان مطرح كرديد؟

بله، دكتر احمدى نژاد از نظام آموزشى كشور انتقاد كردند و معتقد بودند آموزش و پرورش و آموزش عالى افراد را بيشتر از نظر حافظه تقويت مى كنند تا توانايى براى اداره كشور. ايشان عنوان كردند نظام آموزش نبايد مبتنى بر تقويت حافظه و فراگيرى محفوظات باشد.

همچنين در سفرهاى استانى رئيس جمهور در 30 استان كشور براى ايجاد 120 مركز آموزش تصميم گيرى شد كه تعدادى از آنها ساخته شده و باقى مراكز تا90 درصد پيشرفت فيزيكى داشته اند.

سازمان فنى و حرفه اى كشور به عنوان تنها متولى امر آموزش هاى عملى در كشور به بودجه فراوانى نياز دارد ضمن اين كه بيشتر مراكز آموزشى اين سازمان به صورت رايگان فعاليت مى كنند تصور نمى كنيد با ورود بخش خصوصى نتايج بهترى در امر آموزش مشاهده شود؟

بله، ما هم سياست گذاريم و هم مجرى و با جديت تلاش داريم بخش عمده وظايف خود را به بخش خصوصى واگذار كنيم. براى سال 86 ، 100 ميليارد تومان بودجه جارى و حدود 90 تا 100 ميليارد تومان هم بودجه عمرانى داريم و همه اين بودجه را دولت تأمين مى كند، علاوه بر آن در قانون بودجه براى ايجاد دهكده ملى مهارت 200 ميليون دلار فايناس پيش بينى شده است.

1 2بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است