صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 4270                                               
اشتغال فارغ‌التحصيلان كشاورزي از نگاه توسعه پايدار
مقاله منبع
اشتغال فارغ‌التحصيلان كشاورزي از نگاه توسعه پايدار عنوان
مهندس محمد قاضي هرسيني نويسنده
1387/09/23 تاريخ

كشاورزي به عنوان يك فناوري توليدي از دو بخش انسان افزار و فن افزار تشكيل شده است كه نيروي انساني با توجه به پيشرفت‌هاي فني كشاورزي، قسمت عمده‌اي از وظايف خود را در كار فيزيكي به ماشين آلات داده است.

خلاصه
منابع ارسالي به سايت مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

تخصيص بهينه منابع توليدي با توجه به اصل كميابي اين منابع از دير باز مورد توجه برنامه ريزان و دست اندركاران تدوين افق هاي راهبردي قرار داشته است .

در تقسيم بندي عوامل و منابع توليد نمود فيزيكي و ماهيت كمي و عامه پسند عامل سرمايه باعث گرديده است كه هميشه نقش اساسي و تعيين كننده اي براي پول و سرمايه قائل شوند .

اين موضوع در بسياري از موارد عليرغم مد نظر قرار گرفتن بسياري از جوانب باعث ايجاد ناكارآمدي زيادي در برنامه هاي توسعه بخش كشاورزي شده است .

كشاورزي به عنوان يك فن آوري توليدي از دو بخش انسان افزار و فن افزار تشكيل شده است كه نيروي انساني اين بخش با توجه به پيشرفت هاي فني و اختراع ماشين آلات كشاورزي قسمت عمده اي از وظايف خود را در كار فيزيكي در ساليان اخير به ماشين آلات داده است ولي در عين وظيفه مندي و تاثير گذاري نيروي انساني به عنوان طراح و مغز متفكر بخش بيشتر شده است

به طوري كه كوچكترين تصميم مي‌تواند باعث اثرات مثبت و منفي زيادي در كيفيت و كميت توليد شود براي اتخاذ تصميمات درست نياز به تقويت سه ركن اصلي تصميم ساز يعني علم ، تجربه و بينش افراد است كه تحصيل و كسب تخصص و مدارك دانشگاهي در اين راستا مي‌باشد

ولي گرايش به تحصيلات بخش كشاورزي در بين جوانان در صورتي رنگ و بوي منطقي به خود مي‌ گيرد كه منافع مالي ناشي از اخذ مدرك تحصيلي در مقايسه با حالت بدون تحصيلات مرتبط با كشاورزي به ميزاني باشد كه جبران فرصت از دست رفته چهار سال طول تحصيل دوره كارشناسي را كه فرد از عرصه توليد و كسب درآمد دور بوده را بنمايد .

سود ويژه اين فرآيند عبارت خواهد بود از تفاضل درآمد فرد با تحصيلات كشاورزي و درآمد فرد در صورت نداشتن تحصيلات  كه جمع افقي اين منافع تا زمان بازنشستگي از كار در بخش دولتي و يا خصوصي خواهد بود .

در كشور ما بازار نهاده هاي توليدي بخش كشاورزي بازار همگن و متجانسي نيست و نقطه عطف اين موضوع در بكارگيري و حضور نيروهاي غيرمتخصص در مالكيت و مديريت عوامل توليد پايه شامل: زمين هاي كشاورزي ، مراتع ، جنگل ها و واحدهاي توليدي كشاورزي و حتي در پاره اي موارد مناصب دولتي و پست هاي مديريتي تصميم ساز اين بخش است .

هر چند كه از لحاظ تئوري كار افراد غير متخصص نبايد جايگزين افراد متخصص شود ولي متاسفانه اين موضوع در كشاورزي كشور ما به صورت بسيار كم رنگي ديده شده است و اين جانشيني نيروي انساني بدون هيچ ضابطه اي در گذشته  صورت گرفته و اكنون بصورت بار مضاعفي بر پيكره كشاورزي تحميل شده است.

مالكيت اكثريت اراضي زراعي و سرمايه هاي فيزيكي مرتبط در دست بخش غير متخصص ميباشد و مديريت موضوع عملا با توجه به موارد فوق و نيز عدم توانايي فارغ التحصيلان در تامين شرايط  لازم براي اخذ تسهيلات بانكي مانند سهم آورده و تهيه وثيقه براي اخذ وام عملا دور تسلسلي را ايجاد كرده كه  در كنار ريسك گريزي  مهندسين جوان  در ورودبه عرصه توليد منجر به دور نمودن فارغ التحصيلان از عرصه هاي توليدي بخش كشاورزي گرديده است .

در اين راستا بخش دولتي و حاكميتي با اتخاذ تمهيداتي از قبيل ارائه  تسهيلات ويژه دانش آموختگان تعيين و تكليف بكارگيري كارشناس مربوطه  در واحد هاي توليدي دادن اولويت واگذاري مجتمع ها و شهرك هاي گلخانه اي دامپروري و پرورش ماهي به مهندسين جوان و جوياي كار بخش ؛اجراي طرح كارورزي و تشكيل شركت هاي خدمات فني و مشاوره اي مهندسي كشاورزي كه علاوه بر ارئه خدمات بخش خصوصي به كشاورزان شرايط را براي آشنايي بيشتر مهندسين جوان به وضعيت  موجود توليد در كشاورزي مهيا كرده است نام برد

ولي وضعيت موجود با آنچه كه شايسته مردم شريف و نظام مقدس جمهوري اسلامي است تفاوت زيادي دارد و هنوز ميزان بيكاري در بين فارغ التحصيلان كشاورزي بيش از ساير دانش آموختگان كشاورزي است و در كلان موضوع همانند ساير حرف تخصصي بخش صنعت و خدمات بايد براي افزايش ميزان مشاركت و نفوذ فارغ التحصيلان كشاورزي در كار تخصصي خود چاره اي اساسي انديشيده شود

بگونه اي كه مانند يك داروخانه كه براي تاسيس و مديريت آن  نياز به يك دكتر دارو ساز است (و يا ساير مشاغل مشابه )براي فعاليت در كشاورزي نيز  اولويتي مطلق  و بنيادي براي حضور متخصصين  در نظر گرفته شود 

علاوه بر توليد در بخش توزيع و فراوري محصولات  نيز فضاي خالي زيادي وجود دارد كه بايد دوباره نگري شود در پايان ميتوان به اين نكته اشاره داشت كه ملزومات توسعه پايدار از نظر حفظ توليد  ومحيط زيست و نهايتا رساندن اين امانت به نسل آينده در صورتي محقق ميشود كه سكانداران اين فرآيند  عالمان اين فن باشند .
بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است