صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 3258                                               
فارغ‌التحصيلان كشاورزي از رفتن به روستا عار دارند
گفت و گو منبع
فارغ‌التحصيلان كشاورزي از رفتن به روستا عار دارند عنوان
گفت و كو با استاد كارآفريني دانشگاه تهران نويسنده
1388/03/12 تاريخ

دكتر ابوالقاسيم عربيون استاد دانشگاه كارآفريني تهران است. وي رتبه اول فوق‌ليسانس و دكتراي كشاورزي دانشگاه را كسب كرده، به عنوان نخبگان كشور شناسايي و تقدير شدن و مدرك تخصصي خود را در دكتراي توسعه كشاورزي از دانشگاه تهران كسب كرده است.

خلاصه
هفته نامه بازار كار (كوروش شرفشاهي) مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

روزي كه بپذيريم بيكاري پرچالش‌ترين معضل كشور است آنگاه بدون موضع‌گيري خاص، تفكرات چپ و راست و برنامه‌ريزي احساسي، به دنبال راهكاري خواهيم بود تا اين مشكل اساسي كشور را شناسايي كنيم توان كشور را به روز بدانيم و به ايجاد اشتغال در ظرفيت‌هاي موجود بپردازيم.

يعني يك نسخه ننويسيم كه در بخش‌هاي مختلف كشاورزي، صنعت، خدمات، فرهنگ و... تجويز شود بلكه براي هر كدام پزشك متخصص و نسخه‌اي تخصصي صادر كنيم.

دكتر ابوالقاسيم عربيون استاد دانشگاه كارآفريني تهران و چندين دانشگاه ديگر كشور است. وي رتبه اول فوق‌ليسانس و دكتراي كشاورزي دانشگاه را كسب كرده، به عنوان نخبگان كشور شناسايي و تقدير شدن و مدرك تخصصي خود را در دكتراي توسعه كشاورزي از دانشگاه تهران كسب كرده است.

«ايران كهن‌ترين كشور در عرصه كشاورزي است اما امروزه وزارتخانه كشاورزي سربار وزارت نفت است و كشاورزان چشمشان را به دست‌هاي كارگراني دوخته‌اند كه نفت استخراج مي‌كنند و با كمال تاسف اين اوج سوء مديريت است» اين جملاتي است كه اظهارات اين استاد دانشگاه را شنيدني مي‌كند.

 • از دكتر عربيون در مقام استان كارآفريني دانشگاه تهران آن هم در بخش كشاورزي مي‌پرسيم كاآفريني در بخش كشاورزي چرا به اشتغال منجر نشده و اين هم فارغ‌التحصيل بيكار در زمينه مهندسي كشاورزي داريم؟

اين استاد دانشگاه پاسخ مي‌دهد: اگر نگاهي به تاريخچه ايران بيندازيد و از سابقه ايران در عرصه‌هاي مختلف كشاورزي آگاه شويد و سپس به شما بگويند كه پس از گذشت قرن‌ها كشوري كه مادر كشاورزي بوده امروزه جيره‌خوار ماده جديدي به نام نفت شده است تعجب خواهيد كرد و تعجب‌آورتر آن است كه وزارت جهاد كشاورزي نمي‌تواند روي پاي خودش بايستد و اگر مروري بر رديف‌هاي بودجه داشته باشيم اين وزارتخانه دست نياز به سوي وزارت نفت دراز كرده و چشم اميد به الطاف نوع نفتي خود دارد. آيا در اين شرايط بايد از مديريت مسوولان از گذشته دور تا امروز بگوييم يا از اين سوءمديريت، گردن خجالت كج كرده و سر تاسف به پايين بيندازيم.

 • شما ادعا داريد كه بايد كشاورزي به نفت كمك كند؟

دلم مي‌خواهيد بگويم ايكاش يك شبه هم چاه‌هاي نفت خشك شوند تا يادمان بيايد كه ظرفيت بزرگي به نام كشاورزي در كشور داريم نه آنكه امروز اولين جمله آغاز بحث رسانه‌اي اين باشد كه بيشترين آمار بيكاران دانشگاهي را فارغ‌التحصيلان مهندسي كشاورزي تشكيل دهند و در حال حاضر مهندسان كشاورزي در مشاغلي غير از بخش كشاورزي فعاليت مي‌كنند.

به نظر من دو مساله اساسي در اين مورد وجود دارد،‌ اول لوكس‌گرايي است كه باعث شده بسياري از توانايي‌ها و زيرساخت‌هاي كشور مورد توجه قرار نگيرد و در جهت عكس جريان توانايي‌هاي كشور، تبديل به ضدارزش شود كه يكي از اين موارد كشاورزي است كه امروزه كشاورز نوعي ضدارزش شده است به عبارت بهتر شما نمي‌توانيد از اينكه كشاورز هستيد اظهار سربلندي كنيد اما اگر كارگر ساده شركت نفت باشيد برايتان فرش قرمز پهن مي‌كنند و مقوله دوم توسعه پايدار است؛ در بحث توسعه پايدار نيازمند ساماندهي وسيع و ارتباط ارگانيك بين اجرا هستيم اما با كمال تاسف مشاهده مي‌كنيم كه ساماندهي و ارتباط وجود ندارد زيرا اگر چنين بود مي‌بايست از ظرفيت ايجاد شده در صنعت نفت براي توسعه كشاورزي استفاده اصولي شود تا زماني كه نفت يك شبه از طلا به آهن تبديل مي‌شود و قيمت‌ها سير نزولي پيدا مي‌كند.

آنگاه كشاورزي به ياري نفت بيايد اما در عمل چنين نيست زيرا حتي در وزارت كشاورزي نيز بين اجزا ارتباط منطقي وجود ندارد و مهم‌ترين دليل آن است كه هيچگاه مديريت آن از بين متخصصان كشاورزي نبوده است.

 • نقش كشاورزي در توسعه چيست؟

نقش كشاورز را نه در امروز بلكه بايد در بستر تاريخ مورد نقد قرار دهيم. با مروري بر تاريخ ايران مشاهده مي‌شود كه ايران كشوري كشاورزي و 7 اقليم بوده و در تمام طول سال آب و هوايي 4 فصل داشته است هنگامي كه در بخش‌هاي شمال كشور برف زمين را سفيدپوش كرده در جنوب كشاورزي داشته‌ايم و هنگامي كه در جنوب به دليل گرماي بالا امكان كشت نبوده شمال كشور جبران كرده است اما امروز در چه نقطه‌اي قرار داريم ايران كه زماني توليدكننده بزرگ گندم بوده امروز واردكننده بزرگ گندم است.

كشوري كه توليدكننده بزرگ انواع ميوه با كيفيتي بالاست امروز سيب و انگور و شيلي، پرتغال اسراييلي،‌ انبه هندي و... وارد مي‌كند بنابراين سوال اين است كه چرا در بستري تاريخي، دچار معضل روزمرگي شده‌ايم و كشوري كه روزگاري مهد كشاورزي بوده امروزه جيره‌خوار نفت است و بايد بودجه آن براساس قيمت نفت بسته شود.

 • اشكال در وزارت كشاورزي است با دانشگاه كه متخصص كشاورزي را درست تربيت نمي‌كنند؟

وزارت كشاورزي چند دهه قبل به وجود آمد تا شرايط كشاورزي را بهبود بخشد،‌ به توسعه پايدار كمك كند و ظرفيت‌هاي موجود را با رويكرد استفاده از فن‌آوري يعني مكانيزه كردن كشاورزي ارتقا دهد اما امروز به نقطه‌اي رسيده كه حتي براي تامين هزينه حقوق كاركنانش دست نياز به وزارت نفت دراز كرده است بنابراين وزارت كشاورزي كه نمي‌تواند روي پاي خودش بايستد اما فارغ‌التحصيلان دانشگاهي كه امروزه درجه بالاي بيكاري را تشكيل مي‌دهند با بررسي‌هاي  به عمل آمده و براساس آمار رسمي كشور، در حال حاضر بيش از 85 درصد كشاورزان ايران در سن پيري هستند، سواد لازم را ندارند و در بسياري از موارد نه تنها توان استفاده از دستگاه‌هاي مكانيزه را ندارند بلكه اعتقادي و علم اش به اين دستگاه‌ها به عنوان شتاب‌دهنده مسير توليد ندارند بنابراين كشاورزي به اين روز مي‌افتد.

 • چرا اين همه فارغ‌التحصيل بيكار در بخش كشاورزي داريم؟

در كشاورزي حال حاضر ايران، ظرفيت شناسي، منبع‌شناسي و انسان‌شناسي جايگاهي ندارد اگر تمام وزارت كشاوزي را جستجو كنيد از همه قشر با هر نوع مدركي وجود دارد كه كمترين درصد به فارغ‌التحصيلان كشاورزي اختصاصي مي‌يابد.

مسوولان رده بالا نيز كه سياسي هستند تا كشاورزي. به نظر شما 5 هزار طرح تحقيقاتي سازمان تحقيقات آموزش و ترويج جهاد كشاورزي چه خروجي داشته و اين طرح‌ها چه فايده‌اي براي وزارت كشاورزي و مردم داشته است در صورتي كه 2 هزار عضو علمي دارد آيا هدف از جذب تحصيل‌كردگان مرتبط، دادن حقوق‌هاي ميليوني است يا افزايش توان كشاورزي براي كشور.

 • منظور شما اين است كه همه فارغ‌التحصيلان كشاورزي جذب وزارت كشاورزي شوند؟

اول اينكه رويكرد بايد چنين باشد حتي اگر قرار است كارمند ساده بگيرند از بين تحصيلكردگان كشاورزي باشد تا درد را بفمند اما منظور اصلي اين است كه مديريت علمي شود، فضاسازي علمي صورت گيرد.

براي توسعه پايدار شاخص شناسايي كنيم. ايران كشوري پهناور است و به غير از 2 كوير اكثر زمين‌هاي كشور حاصلخيز و آبرفتي است،‌ حتي روي كوه‌ها كشور نيز كشاورزي مي‌شود اما سوال اين است كه چه طرح تحقيقاتي جديدي (از كپي‌برداي شده غيركارآمد سخن نمي‌گوييم) كه در اثر بررسي استعداد كشاورزي منطقه به دست آمده را ارايه كرده‌اند وقتي فضا را مي‌بنديم انتظار اشتغال حرفي بيهوده است.

 • بحث بنگاه‌هاي زودبازده و ارايه طرح كه مي‌بايست از سوي بيكاران صورت گيرد نه دولت؟

اين بحث يك ريسك‌پذيري كارآفرينان بازمي‌گردد اما بايد بينيم فضاسازي لازم براي ريسك‌پذيري داريم. جوان مهندس كشاورزي بيكاري كه مي‌خواهد ريسك كند در وهله اول بايد شهر را ترك كرده و به روستا برود اما چه كند آيا فضاي اوليه،‌ زمين مناسب، ابزارآلات صنعتي و ماشين‌هاي روز و... را در اختيارش قرار مي‌دهيم يا انتظار داريم جوان با دست خالي زمين را شخم بزند.

امروزه به جامعه شهري گاز رايگان مي‌دهند، آسفالت خيابان‌ها مجاني است، آب، برق، ‌تلفن به سرعت و بدون مشكل در اختيار جامعه شهري قرار دارد اما براي يك متر آسفالت روستايي، همياري اهالي تعريف شده است.

اگر شما باشيد حاضر هستيد شهري كه شب مي‌خوبيد و با طلوع صبح خيابان مقابل منزلتان آسفالت شده را با روستايي عوض كنيد كه براي آب خوردن يا قدم برداشتن همياري بپردازيد. بنابراين مشاهده مي‌كنيد كه نفت، سايه سياه خود را بر همه چيز گسترده است.

 • نظر شما در مورد توانايي دانشجويان كشاورزي چيست؟

قصد ندارم دانشجوي كشاورزي را تخريب كنم اما قبل از آنكه يك فرد در حوزه دانشگاهي علمي تحصيل كند بايد 2 سال اول تحصيل خود را در حوزه‌ها عملياتي بگذراند. به عنوان مثال در يك كار تحقيقي كه با دانشجويان به منطقه‌اي روستايي رفته بوديم چند دانشجوي دختر براي آنكه پاي خود را بر روي زمين دامداري نگذارند 500 راه را دور زدند يا از لحظه ورود به منطقه تا پايان تحقيق آن روز، يك دستمال كاغذي را تمام كردند كه دايم برگه‌هاي آن را جدا مي‌كردند و جلوي بيني‌شان مي‌گرفتند، شما به اين افراد دانشجوي كشاورزي مي‌گوييد و انتظار داريد شاغل نيز باشند، در فضاي كشاورزي گاهي در كيلومترها جاده بوي كودهاي حيواني به مشام مي‌رسد و بايد از روي آن‌ها عبور كرد.

بنابراين بين افرادي كه مي‌خواهند كشاورز شوند با افرادي كه قرار است مدرك مهندسي را در خانه‌هايشان قاب كنند يا براي روز خواستگاري به رخ فاميل خواستگارشان بكشند و افرادي كه مهندس كشاورزي به عنوان شغل نگاه مي‌كنند بايد فرق وجود داشته باشد.

 • خود شما كه رتبه اول دانشگاه كشاورزي را كسب كرديد هم اهل كشت و كار هستيد؟

من كشاورز و كشاورززاده‌ام و شخم‌زدن را با چهارپايان تجربه كرده‌ام. بنابراين با عشق و علاقه به دانشكده كشاورزي پا گذاشته‌ام به عبارت بهتر در حال حاضر دليل نخبه شدن من نه تنها صلاحيت و علاقه شخصي است و اكنون نيز همين رويه را دنبال مي‌كنم.

البته بايد توجه داشته باشيم كه هيات علمي نيز بايد علاوه بر توان علمي، توان شخصيتي داشته باشد تا بتواند اهميت كشاورزي را به دانشجو منتقل كند.

 • گمان مي‌كنيد چه بلايي به روزگار فارغ‌التحصيلان كشاورزي بيكار مي‌آيد؟

بسياري از آنان بهانه تراشي مي‌كنند. يكي از بحث‌هايي كه به تازگي مطرح مي‌شود خشكسالي است كه به دستاويز دانشجويان براي گريز از كشاورزي تبديل شده است اما اين را قبول ندارم زيرا نتيجه تحقيق نيست.

زماني ايران در دشت كوير قنات مركزي در قشم و كيش قنات و حتي امروزه در شاهرود قنات آب شهر را تامين مي‌كند اما به يكباره توان گذشته كه با توجه به ظرفيت خاص آب و هوايي ايران تعريف شده بود را رها كرديم و به حفر چاه روي آورديم و چون علم لازم در اين زمينه را نداشتيم بدون بررسي هزاران مجوز حفر چاه عميق را صادر كرديم. زماني در مرودشت شيراز چاه بود اما امروزه 60 چاه تنها در منطقه تخت جمشيد است بنابراين منابع آب زيرزميني خشك مي‌شود و از آب‌هاي سطحي كه استفاده نكرده‌ايم.

 • شما خشكسالي را قبول نداريد و ناكارآمدي فارغ‌التحصيلان را مطرح مي‌كنيد؟

در دهه 70 كه اين بحث مطرح شد 10 سال خشكسالي داشتيم و از سال 82 به بعد آب و هوا باراني شد اما هرگز به معناي حرف كلمه بدون آب نبوده‌ايم بلكه از ظرفيت‌ها استفاده نشد يعني اگر همان دانشجوي بررسي مي‌كرد از آب و هواي خاص همان موقع با امكانات خاص همان شرايط محصول مرتبط با آن را مي‌كاشت و درو مي‌كرد اما مي‌بينيم كه اين موارد در وزارت كشاورزي پيگيري نمي‌شود، دانشجويان بيكار هم توجهي به اين موارد ندارند نتيجه آن مي‌شود كه در مقطعي خاص به اندازه وحشتناكي واردات كشاورزي داشته باشيم كه اين معضل بدان معناست كه ارتباط بين زيرمجموعه‌ها نيست در حالي كه امروزه هواشناسي و گزينه‌هاي ديگري براي پيش‌بيني شرايط آينده وجود دارد كه بتوان بر آن اساس تصميم‌گيري و اجرا كرد.

 • آقاي دكتر ابوالقاسم عربيون، راهكار علمي شما براي بيكاري رشته كشاورزي چيست؟

اول اينكه اميداريم فضاي وزارت كشاورزي به سوي خودكفايي و قطع وابستگي به وزارت نفت حركت كند زيرا اگر چنين شود تحولات ريشه‌اي و اساسي در وزارت جهاد كشاورزي روي خواهد داد و در وهله دوم اينكه جاي كشاورز در روستاست بنابراين فارغ‌التحصيلان كشاورزي در اولين فرصت به روستاها بروند و سوم اينكه از اين پس هر كسي كه نمي‌تواند در فضاي روستا نفس بكشد و پا بر خاك باغ و دامداري بگذارد به سراغ رشته كشاورزي نيايد.
بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است