صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 3914                                               
خداوند افراد پرتلاش و كارآفرين را ياري مي‌دهد
گفت و گو منبع
خداوند افراد پرتلاش و كارآفرين را ياري مي‌دهد عنوان
گفتگو با مدير شركت تعاوني دانش‌آموختگان كار‌آفرين پيام نور نويسنده
1387/10/24 تاريخ

به نظر من بازار كار از آن كساني است كه به مهارت‌ مجهز مي‌شوند و مهارت را كساني دارند كه بعد از 50 يا 60 واحد پاس كردن دروس پايه به فكر كسب مهارت مي‌افتند و هنگام فارغ‌التحصيلي آماده هستند

خلاصه
هفته نامه بازار كار (امير علي بينام) مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

در همه رشته‌ها، فارغ‌التحصيلان جديدي وارد بازار مي‌شوند، به نظر من بازار كار از آن كساني است كه به مهارت‌ مجهز مي‌شوند و مهارت را كساني دارند كه بعد از 50 يا 60 واحد (پاس كردن دروس پايه) به فكر كسب مهارت مي‌افتند و هنگام فارغ‌التحصيلي آماده هستند؛ اگر فارغ‌التحصيلان چند ترم قبل به فكر همكاري و همفكري با هم بيفتند به نظر من بعد از فارغ‌التحصيلي تنها و بيكار نخواهند ماند."

خانم عاطفه رحمتي مديرعامل و عضو هيات مديره شركت تعاوني دانش آموختگان كارآفرين فناوري اطلاعات پيام نور است اين مهندس جوان بعد از شش سال تصميم مي‌گيرد كار كارمندي را رها كرده و با تجربه‌اي كه در دانشگاه و محل كارش اندوخته با چد تن از دانش‌‌آموختگان پيام نور شركت موفقي را در زمينه فناوري اطلاعات و ارتباطات راه‌اندازي نمايد. اين شركت تعاوني با مشاركت فارغ‌التحصيلان با انگيزه اداره مي‌شود و نمونه جالبي در زمينه تبديل ايده هاي نوين به كسب و كار‌هاي موفق و توسعه كار و كارآفريني در سطوح بالا است.

خانم مهندس رحمتي كارآفريني را يك هدف مقدس مي‌نامد و اعتقاد دارد بسياري از افراد با كار و تلاش و اعتقاد به اينكه كسب مهارت و تلاش براي  براي موفقيت بي‌نتيجه نمي‌ماند مي‌توانند كارآفرينان موفق جامعه باشند و خداوند افراد با انگيزه و پرتلاش را ياري خواهد كرد.

 • خانم رحمتي،‌ابتدا درباره خودتان صحبت كنيد و اينكه چطور به فكر راه‌اندازي كسب و كار و شركت افتاديد؟

به نام خدا، من عاطفه رحمتي هستم و در رشته مهندسي كامپيوتر، گرايش نرم‌افزار از دانشگاه پيام نور فارغ‌التحصيل شده ام. حدودا به مدت شش سال به عنوان مدير يك شركت كامپيوتري در يكي از شركت‌هاي خصوصي مشغول فعاليت بودم، يكي از دلايلي كه موجب شد ما به فكر ايجاد و راه‌اندازي يك شركت بيفتيم اين بود كه مي‌ديدم خيلي از فارغ‌التحصيلان دانشگاه پيام نور بسيار موفق هستند و در رشته و تخصص خودشان مشغول فعاليت هستند.

ولي آنگونه كه بايد و شايد از سوي بازار مورد پذيرش قرار نمي‌گيرند و به آنها مجال و ميدان لازم داده نمي‌شود؛ فقط به اين تصور كه آنها پيام نوري هستند و شايد خيلي قوي نيستند! در حالي كه آنها خيلي تلاش مي‌كردند و موفق هم بودند.

بنابراين تلاش كرديم تيم و تشكلي ساماندهي كنيم و از اساتيد و اعضاي هيأت علمي دانشگاه پيام نور هم كمك بگيريم و نهايتا اين ايده محقق شد و ما شركتي را به ثبت رسانديم.

خوشبختانه توانستيم فارغ‌التحصيلان دانشگاه پيام نور را در رشته‌هاي IT، مهندسي فناوري اطلاعات و مهندسي علوم كامپيوتر در مقاطع كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكترا متشكل كنيم و شركت تعاوني را به صورت يك شركت تعاوني فرا استاني ثبت كنيم كه بتواند در سراسر كشور فعاليت داشته باشد.

هدفمان نيز از اين كار، اين بود كه در هر استاني از نيروهاي فارغ‌التحصيل بومي هر استاني در محل خودشان استفاده كنيم. اين كار به ما كمك مي‌كرد تا هم در هر شهري اشتغال ايجاد شود و هم هزينه‌ها با توجه به شرايط بومي هر استان يا شهر كاهش يابد.

 • پيشرفتتان چگونه بوده؟

خوشبختانه پروژه‌هاي خوبي را در سراسر كشور پيش مي‌بريم و موفق بوده‌ايم.

 • با توجه به انيكه شما يك شركت در زمينه فناوري اطلاعات هستيد، زمينه كسب و كار و اشتغال در اين زمينه چگونه است و آيا بازار كار و درآمد خوب، پيش مي‌رود؟

ببينيد، همانطور كه شما هم مي‌دانيد، دنيا به سوي مجازي شدن و الكترونيكي شدن پيش مي‌رود و كارها اكثرا توسط IT و اينترنت انجام مي‌گيرد. ما فارغ‌التحصيلان رشته‌هاي علوم كامپيوتر مي‌توانيم از بستر كامپيوتر و وب استفاده نمائيم و كار و پيشرفت كنيم. لزومي ندارد كه به دنبال پروژه‌هاي فيزيكي باشيم.

در حال حاضر فعاليت‌هاي زيادي را در اين عرصه شناسايي كرده‌ايم و كار مي‌كنيم، راه‌اندازي سايت، شبكه، lan  آموزش‌هاي مجازي و بسياري از پروژه‌هاي مربوط به آموزش‌ مجازي كه خود دانشگاه پيام نور هم به دليل تكيه بر آموزش‌هاي مجازي به اين خدمات نياز دارد را دنبال مي‌كنيم. بسياري از سازمان‌ها، مراكز، واحدهاي علمي و دانشگاهي و واحدهاي دانشگاهي پيام نور به خدمات ما نياز دارند و ما اين فعاليت‌ها را با سرعت و دقت انجام مي‌دهيم.

 • سهام‌داران شركت شما چه كساني هستند؟

سهامداران شركت ما را فارغ‌التحصيلان دانشگاه پيام نور در رشته‌هاي علوم كامپيوتر، مهندسي كامپيوتر و مهندسي فناوري اطلاعات تشكيل مي‌دهند.

ما شركت تعاوني دانش آموختگان كارآفرين فناوري اطلاعات پيام نور را با 30 نفر تشكيل داديم و در حال حاضر سهامداران ما بيش از بيش از 50 نفر هستند و هم اكنون بيش از هزار متقاضي نيز خواهان ورود به شركت ما هستند كه با افزايش سرمايه، امكان ورود افراد جديد نيز فراهم مي‌شود.

 • هم اكنون چه تعداد نيرو در شركت تعاوني دانش آموختگان كارآفرين فناوري اطلاعات پيام نور فعال هستند؟

اكثريت شركت تعاوني ما را فارغ‌التحصيلان دانشگاه پيام نور تشكيل مي‌دهند كه با توجه به تعداد پروژه‌هاي در دست اجرا ممكن است كم يا زياد شود و تا كنون بيش از 100 شغل تمام وقت يا پاره وقت ايجاد كرده‌ايم.

 • شما فارغ‌التحصيلان دانشگاه پيام نور هستيد، بعضا در جامعه شاهد انتقاد و اعتراض فارغ‌التحصيلان نسبت به تبعيض استخدامي، فارغ‌التحصيلان اين رشته‌ها هستيم، آيا چنين چيزي براي شما هم وجود داشته و اين موضوع تا چه حد واقعيت دارد؟

كاملا موافقم، اين واقعيت تلخ وجود دارد و بايد بگويم متاسفانه ديد درستي نسبت به فارغ‌التحصيلان دانشگاه پيام نور وجود ندارد. ما مي‌بينيم كه مي‌گويند شما چطور به صورت مكاتبه‌اي، دروس را خوانده‌ايد؟! در حاليكه دروس ما مكاتبه‌اي نيست و ما در كلاس‌هاي مختلف حضور پيدا مي‌كنيم. ولي كلاسهايي كه براي ما تشكيل مي‌شود نسبت به مراكز دولتي كم است و اين هم يك مزيت است.

خوشبختانه چون دانشجويان دانشگاه پيام نور زحمت بيشتري را براي تحصيل متحمل مي‌شوند، در يادگيري و حتي يافتن شغل و ايجاد شغل نيز بيشتر به خود متكي هستند.

به نظر مي‌رسد كه باورهاي نادرستي نسبت به فارغ‌التحصيلان دانشگاه پيام نور وجود دارد و اين باورهاي نادرست بايد اصلاح شود. من خود سالها به عنوان مدير شبكه كار كرده‌ام، در حاليكه مديران اطراف من از دانشگا‌ه‌هاي دولتي بودند و هيچ چيزي از آنها كمتر نداشتم ولي نگاه‌ها بيشتر معطوف فارغ‌التحصيلان دانشگاه‌هاي معروف است. ما با تشكيل اين شركت و شركت‌هاي ديگر مي‌توانيم ثابت كنيم كه افراد كارآفرين و موفقي هستيم.

 • آيا وزارت تعاون از شما به عنوان يك شركت تعاوني حمايت مي‌كند؟

وزارت تعاون هيچ حمايتي از ما نكرده است. فقط براي ثبت شركتمان بيش از 6 ماه دوندگي مداوم داشته‌ايم تا توانستيم مجوز شركت تعاوني دريافت كنيم. علي‌رغم اينكه طرح توجيهي و مدارك ما كامل بود به دلايل مختلف از دادن مجوز خودداري مي‌كردند.

ما همه فارغ‌التحصيل دانشگاهي و جوان هستيم. ما انتظار داريم حمايت‌هاي لازم از ما صورت بگيرد و سازمانهاي مسئول در زمينه حمايت از جوانان، احساس مسئوليت كنند. نه اينكه براي ثبت يك شركت بيش از 6 ماه در برابرمان مانع‌تراشي كند.

 • دانشگاه پيام نور از شما حمايتي داشته؟

حمايت خاصي از ما صورت نگرفته، ما هم مثل همه شركت‌ها در مزايده‌ها و مناقصه‌هاي اين دانشگاه شركت مي‌كنيم، ولي چون فارغ‌التحصيل اين دانشگاه هستيم، شناخت بهتري از مسائل، كارها و نوع پروژه‌هاي اين دانشگاه داريم.

 • ظاهراً بيكاري در رشته‌هاي فناوري اطلاعات و كامپيوتر هم كم نيست، چه صحبتي با فارغ‌التحصيلان اين رشته‌ها داريد؟

به هر حال در همه رشته‌ها، فارغ‌التحصيلان جديدي وارد بازار مي‌شوند، به نظر من بازار كار از آن كساني است كه به مهارت‌ مجهز مي‌شوند و مهارت را كساني دارند كه بعد از 50 يا 60 واحد (پاس كردن دروس پايه) به فكر كسب مهارت مي‌افتند و هنگام فارغ‌التحصيلي آماده هستند؛ اگر فارغ‌التحصيلان چند ترم قبل به فكر همكاري و همفكري با هم بيفتند به نظر من بعد از فارغ‌التحصيلي تنها و بيكار نخواهند ماند.

نكته ديگر اينكه وقتي مهارت و پشتكار در فردي باشد، خداوند نيز بندگانش را ياري خواهد داد و تنهايشان نخواهد گذاشت.

 • شما قبلاً شاغل بوديد چرا كارتان را رها كرديد؟

چون ديگر محيط كار كارمندي جوابگوي خواسته‌هايم نبود و احساس مي‌كردم با همكاري فارغ‌التحصيلان پيام نور مي‌توانيم مجموعه موفق و با درآمد بالا داشته باشيم. از سوي ديگر هيچ چيزي به پاي كار و كار آفريني كه خود فرد باني آن شده باشد، نمي‌رسد و لذت كارآفريني را آنهايي كه به اين هدف رسيده‌اند، مي‌دانند.

از سوي ديگر با توجه به نگاه جامعه به فارغ‌التحصيلان پيام نور، آنها هم خود را دست كم گرفته بودند و بايد فارغ‌التحصيلان پيام نور فضا را به نفع خود تغيير دهند.

 • چند درصد شركت شما خانم و چند درصد مربوط به آقايان است؟

همانطور كه نسبت دانشجويان در دانشگاه پيام نور 80 به 20 است يعني 80 درصد را خانم‌ها تشكيل مي‌دهند، شركت ما هم ناخواسته اينگونه شده است و تنها 20 درصد سهامداران شركت ما را آقايان تشكيل مي‌دهند ولي در شركت ما به روي همه فارغ‌التحصيلان آقا يا خانم باز است.

 • عده‌اي بازار كار ايران را مردانه مي‌دانند و بر اين باور هستند كه سياست بازار كار در ايران نسبت به خانمها انقباضي و يا تا حدودي محدود كننده است آيا شما هم اينگونه فكر مي‌كنيد؟

بله، فضا تا حدودي اينگونه است ولي من معتقدم خانم‌ها بايد دو برابر آقايان تلاش كنند تا به حقشان برسند وگرنه بازار كار را از دست مي‌دهند؛ تلاش مضاعف رمز موفقيت يك خانم در بازار كار ايران است.

 • شما بازار كار ICT و IT را در ايران چگونه مي بينيد؟ 

مشكلات زيادي در اين زمينه وجود دارد، قطعي اينترنت و كندي اينترنت يك مرض مزمن هميشگي است.از سوي ديگر فرهنگ استفاده از خدمات فناوري اطلاعات و ارتباطات در كشور هنوز جا نيفتاده است.استفاده از فناوري اطلاعات و ارتباطات در جامعه ما در ابتداي راه است و در استفاده از فناوريها رشد زيادي نكردهايم.

در استفاده از آموزشهاي مجازي هنوز فرهنگ سازي لازم صورت نگرفته  و بطور كلي به دليل عدم عدم فرهنگ سازي هنوز بازاركار اين بخش توسعه مناسب را پيدا نكرده است.فرهنگ سازي در حوزه فناوري اطلاعات به اشتغال بيشتر فارغ‌التحصيلان اين رشته‌ها منجر مي‌شود و كيفيت ارائه خدمات نيز افزايش مي‌يابد.

 • كار مدير عاملي شما به زندگي خانوادگيتان لطمه نمي‌زند؟

من بيرون از خانه كار مي‌كنم و به اصطلاح مديرعامل شركتي هستم ولي در منزل مثل همه زنان خانه دار وظيفه همسريم را انجام مي‌دهم و بايد بگويم چه در كار منزل و چه در كار بيرون و موفقيت‌هايم مهمترين حامي من همسرم مي‌باشد.
بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است