صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 4856                                               
گام بلند جذب سرمايه‌ خارجي
گزارش منبع
گام بلند جذب سرمايه‌ خارجي عنوان
گزارش از لايحه بورس و اوراق بهادار نويسنده
1387/11/12 تاريخ

در شرايطي كه اكثر كارشناسان، ركود حاكم بر بورس تهران را ناشي از كمبود نقدينگي مي‌دانند، رييس سازمان بورس و اوراق بهادار از ارائه لايحه‌اي به هيات‌دولت خبر داد كه براساس آن، زمينه ورود سرمايه‌گذاران خارجي به بورس تسهيل مي‌شود.

خلاصه
روزنامه دنياي اقتصاد شماره 1727 (اعظم شريفي) مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

لايحه‌اي كه در صورت تصويب در هيات وزيران، مي‌تواند بخش عمده‌اي از مشكلات فعلي بورس را مرتفع كند.به گفته علي صالح‌آبادي در لايحه جديد سه تغيير نسبت به آيين‌نامه سرمايه‌گذاري خارجي در بورس داده شده كه براساس آن سقف حداكثر سرمايه‌گذار خارجي در شركت‌هاي بورسي از 10 به 20درصد افزايش مي‌يابد.

همچنين الزام حفظ اصل سرمايه به مدت سه سال به طور كامل حذف شده و اخذ مجوز زمان‌بر «فيپا» نيز اختياري خواهد شد. از سوي ديگر، بانك مركزي متعهد مي‌شود كه در هر زمان ارز مورد نياز سرمايه‌گذاران براي تبديل دارايي خود را تامين كند.

در لايحه جديد تامين ارز مورد نياز با اختياري كردن اخذ «فيپا»، همچنان تضمين مي‌شود و سرمايه‌گذار خارجي در صورت تمايل مي‌تواند براي پوشش ريسك‌هاي سياسي اقدام به اخذ «فيپا» كند.

  • با ارائه لايحه جديد به دولت صورت گرفت
  • گام‌هاي بلند بورس براي جذب سرمايه‌گذاران خارجي

كمبود نقدينگي و عدم تزريق پول جديد به بازار سرمايه يكي از مسائلي است كه به خصوص در دوره ركود، بورس تهران از آن رنج مي‌برد.

چرا كه در بورس تهران مدت‌ها است كه پول جديد وارد نشده است و سهامداران با فروش يك سهم، نقدينگي خود براي ورود به سهام ديگر را تامين مي‌كنند. در اين بين استفاده از سرمايه‌هاي خارجي كه مي توانند نقدينگي زيادي را وارد بازار كنند از يك‌سو و ديد بلندمدت‌تر آنها به سرمايه‌گذاري از سوي ديگر، از مزيت‌هايي است كه ورود سرمايه‌گذاران خارجي براي بورس تهران به ارمغان مي‌آورد.

در همين رابطه رييس سازمان بورس و اوراق بهادار، با اشاره به لايحه جديدي كه اين سازمان براي تسهيل سرمايه‌گذاري خارجي به هيات دولت فرستاده است، هدف از اين اقدام را افزايش جذابيت بورس تهران براي تزريق نقدينگي و ورود سرمايه‌گذاران خارجي عنوان كرد.

وي كليات اين لايحه را در سه بخش خلاصه كرد و افزود: مطابق با آيين‌نامه اجرايي بند (ج) ماده 15 قانون برنامه چهارم توسعه، حداكثر تعداد سهام قابل خريد در هر شركت پذيرفته شده در بورس توسط كل سرمايه‌گذاران خارجي نبايد از 10درصد تعداد كل سهام آن شركت بيشتر باشد.

اين درحالي است كه در لايحه پيشنهادي به دولت افزايش اين ميزان تا سقف 20درصد سهام شركت براي افزايش انگيزه سرمايه‌گذاران خارجي پيشنهاد شده است.

اين درحالي است كه مطابق آيين‌نامه فعلي، در صورت تجاوز حجم معاملات سرمايه‌گذار خارجي از 10درصد، اين سرمايه‌گذار موظف است مازاد اوراق بهادار نسبت به سقف تعيين شده را ظرف يك هفته كاري به فروش برساند.

همچنين سازمان موظف است در پايان هر هفته، درصد سرمايه‌گذاري خارجي در هر شركت را به بازار اعلام كند.

صالح‌آبادي همچنين با بيان اينكه در آيين‌نامه تدوين شده در سال 84،‌اصل سرمايه اين سرمايه‌گذاران تا سه سال در ايران مسدود مي‌شود، تاكيد كرد: به اين ترتيب سرمايه‌گذاران خارجي تا سه سال فقط سود سالانه خود را از كشور خارج مي‌كردند و نمي‌توانستند به اصل سرمايه خود دسترسي داشته باشند؛ اما در لايحه جديد اين مانع برطرف مي‌شود و سرمايه‌گذاران خارجي خواهند توانست در صورت تصويب اين لايحه هر زمان كه بخواهند سرمايه خود را از بازار خارج كنند.

صالح‌آبادي همچنين با بيان اينكه در لايحه پيشنهادي، اخذ مجوز سرمايه‌گذاري خارجي (FIPA) اختياري خواهد بود، گفت: در اين لايحه پيشنهادي، بانك مركزي به سرمايه‌گذاران خارجي تضمين مي‌دهد تا هر زمان كه بخواهند ريال خود را به ارز تبديل كرده و اين امكان را داشته باشند كه پول خود را دريافت كنند.

اين درحالي است كه مزيت ديگر (FIPA) كه همان پوشش ريسك سياسي است، مانند ملي شدن سهام شركت، اختياري باقي مي‌ماند. به اين ترتيب سرمايه‌گذار در صورتي كه مايل باشد مي‌تواند از اين مزيت استفاده كند.

وي خاطرنشان كرد: با رفع اين موانع و توجه به اينكه بانك مركزي موظف به تامين ارز مورد نياز اين سرمايه‌گذاران خواهد بود، جذابيت سرمايه‌گذاري در بورس تهران افزايش مي‌يابد. همچنين درصدد هستيم تا امكانات لازم جهت سرمايه‌گذاران خارجي از طريق صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري را فراهم كنيم تا از اين طريق نقدينگي بيشتري وارد بازار سرمايه شود.

در همين رابطه مديرعامل سرمايه‌گذاري فيروزه به عنوان يكي از شركت‌هاي فعال در زمينه جذب سرمايه‌گذاران خارجي در بورس تهران با استقبال از موارد مطرح شده در سخنان دكتر صالح‌آبادي گفت: در حال حاضر مشكلات بورس تهران مانع از حضور موثر سرمايه‌گذاران خارجي شده است.

وي موانع اصلي در اين باره را به سه دسته تقسيم كرد و گفت: از ديد سرمايه‌‌گذاران خارجي، ريسك سياسي مانع اول سرمايه‌‌گذاري در ايران است. البته اين مساله طبيعي است و هر كشوري مختصات خود را دارا است، اما نكته مهم اين است كه ميزان ريسکي که آنها براي ايران قائل مي‌‌‌شوند با واقعيات ايران فرسنگ‌ها فاصله دارد و ما بايد تمام تلاش خود را به کار بريم تا آنها تصوير درستي از موقعيت‌ها و واقعيت‌هاي کشور ما داشته باشند.

رامين ربيعي دومين مانع در جذب سرمايه‌گذاري خارجي را موانع قانوني خواند و گفت: در حال حاضر بورس تهران داراي قوانيني است كه به نوعي در مقابل سرمايه‌گذاران خارجي سد ايجاد مي‌كند يا اينكه سرمايه‌گذاري را براي آنان پيچيده و غيرقابل فهم مي‌كند.

ربيعي با بيان اينكه مطابق قانون موجود، حداكثر 10درصد يك شركت مي‌تواند در اختيار يك سرمايه‌گذار خارجي باشد، افزود: اين سقف براي سرمايه‌گذاري خارجي هرچند محدودكننده است، اما قابل درك است، چرا كه مي‌تواند با پول كم وارد بازار شود تا بازار را ارزيابي كند.

اما درك اين مساله که سرمايه‌گذار خارجي سه سال نمي‌تواند اصل سرمايه خود را از كشور خارج كند، براي آنها دشوار است، زيرا آنها شرايط ايران را با كشورهايي كه براي سرمايه‌گذاري، تسهيلات ويژه‌اي را اختصاص مي‌دهند، مقايسه و از آوردن سرمايه خود امتناع مي‌كنند.

ربيعي خاطرنشان كرد: همان‌طور كه در صحنه سياسي، رقابت بين كشورها وجود دارد، در حال حاضر براي جذب سرمايه‌گذاران خارجي هم در دنيا و منطقه رقابت وجود دارد و بازار ما بايد در زمينه سرمايه‌‌گذاري آن‌قدر آسان، شفاف و جذاب باشد که بتوانيم سرمايه خارجيان را روانه بورس کشورمان کنيم.

وي همچنين به پيچيدگي‌هاي قوانين بورس تهران اشاره كرد و افزود: درک دامنه نوسان سه درصدي، حجم مبنا و صف هاي خريد و فروش براي خارجيان بسيار دشوار است،به طوري كه آنها حس مي‌كنند مهارت هاي لازم براي سرمايه‌‌گذاري و سود آفريني در بازاري با اين پيچيدگي‌ها را ندارند. کما اينکه قوانين پيچيده و دست و پا گير بورس سرمايه‌‌گذاري را حتي براي هموطنانمان نيز بسيار سخت و دشوار کرده است.

مديرعامل سرمايه‌گذاري فيروزه اطلاع‌رساني ناكافي بورس تهران را سومين مانع جذب سرمايه‌گذاري خارجي دانست و تاكيد كرد: عملكرد بورس تهران در زمينه جذب سرمايه‌گذار خارجي تاكنون درحد صحبت بوده است، به طوري كه در كنفرانس‌هاي متعدد سالانه‌اي كه با موضوع سرمايه‌‌گذاري خارجي برگزار مي‌‌‌شود، حتي يک سرمايه‌‌گذار خارجي حضور ندارد و کنفرانس‌ها از سخنراني چند مسوول و مدير کل در مورد لزوم جذب سرمايه‌‌گذار خارجي فراتر نمي‌‌‌روند.

وي افزود: براي اطلاع‌رساني در خصوص جذب سرمايه‌گذار براي بورس تهران نياز به شبكه‌اي حرفه‌اي در خارج از كشور است تا بتواند اين ارتباط موثر را برقرار كند.

در صورتي كه در حال حاضر در بين شرکت بورس، کارگزاران و شركت‌هاي تامين سرمايه اين شبكه دسترسي به سرمايه‌‌گذاران حرفه اي خارجي وجود ندارد. به اين ترتيب در حال حاضر هيچ تماس مستقيمي‌‌‌بين بازار ايران و سرمايه‌‌گذار خارجي وجود ندارد.

ربيعي با بيان اينكه بورس تهران مي‌تواند از طريق ايرانياني که تجربه کار در خارج از کشور را دارند، اين ارتباط را برقرار کند، تاكيد كرد: ايرانيان خيلي موفقي هستند که مي‌‌‌توانند شرايط بازار ايران را به خوبي براي خارجيان تعريف کرده و يک شبکه ارتباطي قوي در خارج از كشور براي بورس تهران مهيا سازند.

وي با انتقاد از رويه‌ كنوني خاطرنشان كرد: به‌طور نمونه در زمان عرضه بلوك اول مس، تنها يك هفته قبل از عرضه اوليه و آن هم در سايت بورس ، آگهي آن به زبان انگليسي درج شد؛ اين درحالي است كه براي جذب سرمايه‌گذار خارجي كه مي‌تواند پول خيلي بيشتري را براي يك بلوك 20درصدي مانند مس بپردازد، حداقل يك سال بازاريابي بين‌المللي، برنامه‌ريزي و مذاكره با شركت‌هاي خارجي لازم است.

ربيعي با اشاره به مزيت‌هاي انرژي ارزان و نيروي انساني جوان در كشور يادآور شد: ايران دومين ذخاير نفت و گاز جهان را دارا است و 7درصد منابع طبيعي دنيا در ايران قرار دارد، همچنين بخش عمده توزيع سني در ايران 20 تا 25 سال است كه تمام اين موارد نويد دهنده آغاز رشد شديدتر اقتصادي ايران در 5 تا 10 سال آينده است.

اما در كنار اين موارد جذاب اقتصاد کلان، بورس تهران نيز براي سرمايه‌گذاران خارجي داراي مزيت نيز هست.

وي ادامه داد: اولين مزيت بورس تهران عدم همبستگي با بازارهاي خارجي است که مي‌‌‌تواند به تنوع سازي در پرتفوي سرمايه‌‌گذاران خارجي کمک بسزايي کند.

دومين مزيت بورس تهران قيمت‌‌هاي ارزان است، به طوري كه تا 6ماه پيش ايران جزو ارزان‌ترين بورس‌هاي جهان بود، حتي در مقايسه با آفريقا (با ريسك سياسي بسيار بالاتر) ايران P/E بسيار پاييني داشت.

اما مزيت قيمت نسبي است، به طوري كه بعد از بحران مالي جهان و افت قيمت‌‌ها، اين مزيت را در حال حاضر از دست داده‌ايم و در مقايسه با كشورهايي مانند هند، چين و روسيه چندان ارزان‌تر نيستيم.

ربيعي روند خصوصي‌سازي را مزيت ديگر بورس تهران ارزيابي كرد و افزود: خصوصي‌سازي بزرگ‌ترين مزيت بورس تهران است، زيرا با تمركز بر آن مي‌توان به طور جدي به جذب نقدينگي از سرمايه‌گذاران خارجي پرداخت.

ربيعي با اشاره به اينكه تصويب لايحه پيشنهادي سازمان بورس پيام مثبتي براي سرمايه‌‌گذاران خارجي مي‌فرستد، تصريح كرد: حذف محدوديت قفل‌شدن سه ساله اصل سرمايه، انگيزه زيادي را براي سرمايه‌گذاران خارجي ايجاد مي‌كند.

البته بايد در مورد موانع و پيچيدگي‌هاي قانوني و محدوديت‌هاي معاملاتي و نيز اطلاع‌رساني برنامه‌ريزي گسترده‌اي صورت گيرد.

ربيعي با بيان اينكه بايد از نظر عملي شرايط را براي سرمايه‌گذاران خارجي فراهم كرد، افزود: برداشتن محدوديت قفل شدن سه ساله سرمايه، قدم اوليه بسيار مثبتي است ولي ما ايرانيان بايد با تسهيل قوانين، به روز رساني شيوه هاي معامله و اطلاع رساني صحيح و سريع، شرايطي را مهيا سازيم که هر سرمايه‌‌گذار از هر کجاي دنيا بتواند به راحتي و بدون دغدغه از طريق اينترنت در بورس تهران سرمايه‌‌گذاري كند. آن روز بورس کشورمان از لحاظ حجم معامله و ارزش بازار مي‌‌‌تواند به سطحي برسد که شايسته حجم و قدرت اقتصاد ايران است.
بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است