صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 3985                                               
امكان تغيير مجدد حداقل مزد كارگران وجود دارد
گزارش منبع
امكان تغيير مجدد حداقل مزد كارگران وجود دارد عنوان
گزارش از وزير كار نويسنده
1388/01/26 تاريخ

وزير كار با اعلام نرخ بيكاري زمستان سال گذشته و افزايش شش دهم درصدي آن نسبت به زمستان‌ سال 86، در مورد حداقل مزد كارگران عنوان كرد: حتي اگر حداقل مزد كارگران ابلاغ شود باز هم تجديدنظر امكان‌پذير است و در قانون ذكر نشده كه شوراي عالي كار يك مرتبه تصميم مي‌گيرد.

خلاصه
خبرگزاري ايسنا مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

وزير كار با اعلام نرخ بيكاري زمستان سال گذشته و افزايش شش دهم درصدي اين نرخ نسبت به زمستان‌ سال 86، در مورد حداقل مزد كارگران عنوان كرد: حتي اگر حداقل مزد كارگران ابلاغ شود باز هم تجديدنظر قابل عملياتي شدن و اجرايي شدن است و در قانون ذكر نشده كه در اين مورد شوراي عالي كار يك مرتبه تصميم مي‌گيرد.

محمد جهرمي ـ وزير كار و امور اجتماعي ـ در حاشيه گردهمايي آموزش تخصصي مركز نوساز ي و تحول اداري و بودجه وزارت كار در مورد بحث تعيين حداقل دستمزد كارگران و كاهش ميزان افزايش اين نرخ عنوان كرد: من فقط به اين مساله اشاره كنم كه شوراي عالي كار تصميم گرفته و ابلاغ كرده است، تا زماني كه ابلاغ نكند، تجديدنظر هم مي‌تواند داشته باشد و جلسات متعدد كارشناسي‌ هم داشتيم ولي چيزي به ابلاغ نرسيده است.

  • امكان تجديد نظر در مزد كارگران وجود دارد

وي ادامه داد: آن چيزي كه از طرف دبيرخانه شوراي عالي كار ابلاغ مي‌شود، ملاك است، ولي با وجود اين، حتي اگر هم ابلاغ شود تجديدنظر هم قابل عملياتي شدن و اجرايي شدن است و در قانون ذكر نشده كه يك مرتبه تصميم گرفته شود.

وي اضافه كرد: تصويب آن بستگي به اكثريت دارد و هم كارفرماها در بعضي از سال‌ها بنا به نظرات خود مصوبه را امضا نمي‌كنند و در بعضي از سال‌ها هم كارگران امضا نمي‌كنند اما تصويب نرخ بستگي به اكثريت آرا دارد.

جهرمي يادآور شد: الان نيز بانك مركزي اعلام كرده كه در پايان سال گذشته نرخ تورم 17 درصد است. البته ما تجديد تصميم شوراي عالي كار را براي پايداري و حفظ اشتغال انجام داديم، درست است كه بانك مركزي اعلام نظر جديد در مورد تورم داشت اما تكيه اعضاي شوراي عالي كار با توجه به مشكلات واحدهاي توليدي و تعميم مشكلات اقتصادي بيشتر براي حفظ اشغال بود.

  • نرخ بيكاري در زمستان 87 ؛ 12.5 درصد

وزير كار در ادامه در مورد نرخ بيكاري بيان كرد: نرخ بيكاري كه مركز آمار در مورد زمستان سال گذشته اعلام كرد، 12.5 درصد است.

او در پاسخ به سوالي كه متوسط نرخ بيكاري سال گذشته چقدر بوده است؟ اظهار كرد: متوسط اين نرخ را نمي‌دانم ولي نسبت به فصل زمستان سال قبل كه 11.9 بوده، شش دهم درصد افزايش يافته است.

با اين حال وي در پاسخ به سوال ديگري در مورد اينكه تاثير بنگاه‌هاي زودبازده در كاهش نرخ بيكاري چقدر بوده است؟ بيان كرد: آن قدري بود كه نرخ بيكاري را تك رقمي كرد.

جهرمي با تاييد اين كه تعداد بيكاران كشور نيز اعلام شده است، عنوان كرد: الان حضور ذهن ندارم كه اين رقم چقدر است.

  • عملكرد بنگاه‌هاي زودبازده

در مورد آخرين عملكرد بنگاه‌هاي زودبازده گفت: بحث بنگاه‌هاي اقتصادي فقط بنگاه‌هاي زودبازده نيستند كه بايد بيشتر به آن‌ها توجه شود بلكه مجموعه حفظ اشتغال در بنگاه‌هاي بزرگ، متوسط و كوچك بايد پرداخته شود.

وي ادامه داد: امسال نياز است كه به تقاضاهاي محصولات داخلي توجه شود و منابع خودمان را در بخش‌هايي مثل توليد مسكن بيشتر به جامعه عرضه كنيم.

جهرمي اضافه كرد: صحبت‌هايي هم با بانك مركزي داشتيم، بانك مركزي هم سعي كرده سياست‌گذاري را در اين جهت داشته باشد.

وي با اظهار اميدواري از انجام شدن اين سياست‌گذاري‌ها و سهم‌بندي‌هايي كه مشخص شده 20 درصد در بخش مسكن، 30 درصد در بخش صنعت و باقي در بقيه بخش‌ها پرداخت شود، بيان كرد: در سال گذشته اين سهم‌بندي‌ها بود ولي عملياتي نشده بود، به‌يقين اگر سرمايه‌گذري ما توسعه پيدا نكند و حفظ اشتغال در واحدهاي موجود به خوبي انجام نپذيرد نرخ بيكاري كاهش پيدا نخواهد كرد.

جهرمي تصريح كرد: به دنبال آن هستيم كه در برنامه‌ريزي‌هاي منابع بانكي و هدايت نقدينگي اين موضوع به سمتي سوق پيدا كند كه اين سرمايه‌گذاري‌ها انجام بپذيرد.

وي با اشاره به نيمه كاره بودن و با مشكل مواجه بودن بعضي از واحدها به دليل نداشتن سرمايه در گردش عنوان كرد: تعدادي از واحدها هم به دليل نبود تقاضا با مشكل مواجه هستند كه از جمله اين واحدها، واحدهاي مربوط به بخش ساختمان است كه به دليل راه نيفتادن بخش ساخت مسكن، با اين مشكل مواجه شده‌اند.

وزير كار در پاسخ به اين سوال كه آيا نسبت به اين موضوع بدبين هستيد، گفت: من هيچ وقت بدبين نبودم، من واقع‌بين‌ هستم.

  • انجمن صنفي روزنامه نگاران و سكوت جهرمي

وي در پاسخ به سوالي كه آيا انجمن صنفي روزنامه‌نگاران جلسه‌اي براي اصلاح آيين‌نامه خود با وزارت كار داشته است؟ گفت:

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران و غير روزنامه‌نگاران از شش هزار انجمن صنفي يكي از انجمن‌هاي صنفي است.

وي در اين مورد سخن ديگري نگفت و در پاسخ به سوال ديگري كه آيا با آن‌ها در حال مذاكره هستيد باز هم سكوت كرد.

  • صندوق به جاي حساب ذخيره

جهرمي در ادامه در مورد حساب ذخيره ارزي نيز اظهار كرد: ما هر چقدر بتوانيم حساب ذخيره ارزي را به سمت سرمايه‌گذاري تبديل كنيم كه اي‌كاش از اول هم اين صندوق‌ تاسيس مي‌شد، به معناي اين است كه دولت‌ها بر اثر نيازهاي روزمره خود از اين حساب ذخيره ارزي خيلي ديگر نتواننند استفاده كنند.

وي تصريح كرد: صندوق به معناي اين است كه اين منابع صندوق بيشتر در اختيار بخش غيردولتي قرار بگيرد و اگر دولت‌ها هم بخواهند استفاده كنند، مجبور باشند در سال‌هاي بعد اين مبالغ را به صندوق برگردانند. ما هر چقدر بتوانيم صندوق سرمايه‌گذاري را در كشور توسعه بدهيم و بخشي از منابع آن را از منابع دولتي و حساب‌هاي ارزي تامين كنيم و بخشي را هم حتي اگر بتوانيم از سرمايه‌گذاري مردم جذب كنيم مي‌توان در سرمايه‌گذاري‌ها توسعه بيشتري داشت.

  • ماموريت‌هاي بعضي از سازمان‌ها با توجه به سياست‌هاي اصل 44 نيست

جهرمي در ادامه در مورد اصلاح الگوي مصرف با تاكيد بر بازمهندسي نسبت به دستگاه‌ها و سازمان‌ها در بخش تحول اداري عنوان كرد: ماموريت‌هاي بعضي از سازمان‌ها با توجه به نگاه و چشم‌انداز 20 ساله و سياست‌هاي ابلاغي در اصل 44 نيست، با نگاه جديد بايد ساختار و ماموريت‌ها تجديد شود و تغيير كند و منابع انساني مورد نياز اين ساختارها براين اساس تربيت و آموزش داده شوند.

وزير كار ادامه داد: ما براي اصلاح الگوي مصرف بايد بر روي چند موضوع تكيه بيشتر كنيم. يكي در مورد بودجه كشور و اعتبارات دولتي، ديگري در مورد هدايت درست و مديريت صحيح نقدينگي كشور و منابع بانكي و علاوه بر اين، در مورد انرژي و صرفه‌جويي و استفاده بهينه از انرژي است.

وي اضافه كرد: بخش ديگر در مورد آب به ويژه در بخش كشاورزي و همچنين در استفاده از خاك و زمين است و علاوه بر اين‌ها هدف‌گذاري در اين سرمايه‌ها به نحوي بايد باشد كه بازدهي و توسعه ثروت بيشتر و در نهايت اشتغال و رفاه بيشتر به همراه داشته باشد.

جهرمي در ادامه گفت: سرمايه‌گذاري را براساس مزيت‌هاي منطقه‌اي و ملي و براي بازدهي بيشتر و كامل‌تر بايد دنبال كنيم.

وي با اشاره به بهره‌وري نيروي كار به عنوان بخش ديگري كه بايد مدنظر قرار بگيرد افزود: با آموزش بيشتر و انگيزه بهتر به دنبال اين بايد باشيم و مساله ديگر، موضوع بهره‌وري زمان است و عمر كه منابع قابل جبران و تجديد پذير نيست بايد بيشتر مورد توجه قرار بگيرد.

  • تاكيد وزير كار بر دولت الكترونيك

جهرمي اذعان كرد: ما در مورد مساله عمر و زمان بايد دولت الكترونيكي را بيشتر اهميت دهيم و سفرهاي اضافي را در شهرها كمتر كنيم و سفرهاي اضافي از شهرها به مراكز استان‌ها و از مراكز استان‌ها به شهرها را نيز كاهش دهيم و اين از طريق دولت الكترونيكي و تمركززدايي درست و ساختاري جديد بر مبناي واگذاري كارها به مردم انجام مي‌گيرد.

وي در ادامه بيان كرد: ما در بسياري از وظايف و ساختارهاي خود تجديد نظر كرديم و حتي منابع انساني خود را تغيير داديم ولي اين همه كار نبوده و به 100 درصد مطلوبيت هنوز نائل نشديم.
بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است