صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 3021                                               
امكان فعاليت بيشتر براي سرمايه‌گذاران خارجي
گزارش منبع
امكان فعاليت بيشتر براي سرمايه‌گذاران خارجي عنوان
نشست مشترك مديرعامل بورس با مديران شركت‌هاي سرمايه‌گذاري نويسنده
1386/10/15 تاريخ

نشست مشترك مديرعامل شركت بورس با مديران شركت‌هاي سرمايه‌گذاري براي بررسي راه‌هاي پذيرش شركت‌هاي ايراني در بورس‌هاي خارجي برگزار شد.

خلاصه
ايران بورس مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

مديرعامل شركت بورس اوراق‌بهادار تهران در ابتداي اين جلسه گفت: بورس تهران جذابيت بسياري براي خارجيان دارد و حضور شركت هاي داخلي در بورس هاي خارجي از لحاظ بين‌المللي موضوعي جدي است و با وجود شعارهايي كه داده شده در مورد سرمايه‌گذاري خارجي هنوز اقدام موثري در اين خصوص صورت نگرفته است.

وي با اشاره به ضرورت جذب سرمايه‌گذاران خارجي افزود: يكي از مهم‌ترين اهداف شركت هاي بورسي بايد جذب سرمايه‌هاي خارجي باشد و ضرورت نياز حضور در بورس‌هاي خارجي بايد در سطح ملي نيز احساس شود تا شرايط براي جلب سرمايه‌گذاران در بازارهاي خارجي فراهم شود.

وي ضمن تاكيد بر مزاياي حضور شركت‌هاي ايراني در بورس‌هاي خارجي ادامه داد: حضور در بورس‌هاي اوراق‌بهادار بين‌المللي شرايط دسترسي به منابع مالي و نقدينگي جديدي را ايجاد خواهد كرد و شركت‌ها را در سطح جهاني مطرح كرده و اعتبار براي آنها به وجود مي‌آورد.

مديرعامل شركت بورس گفت: از جمله ضرورت‌هاي ديگر حضور شركت‌ها در بازارهاي خارجي سهولت دسترسي به دانش فني و مديريتي در دو بعد شركتي و سرمايه‌گذاري است و علاوه براين امكان فروش اوراق‌بهادار شركت‌ها با هزينه كمتر و قيمت فروش مناسب در بازارهاي خارجي ايجاد مي‌شود.

وي ادامه داد: سازمان بين‌المللي بورس‌هاي جهاني (WFE) تاكيد كرده است كه اعضاي آن بايد به تدريج موانع حاكم بر سرمايه‌گذاري خارجي را بردارند و اجازه دهند كه سرمايه‌گذاري خارجي مديريت شده و آزاد در بورس‌ها صورت گيرد.

دكتر رحماني با تاكيد بر فراهم آوردن زيرساخت‌هاي مقرراتي و قانوني در زمينه جذب سرمايه‌گذاري خاطر نشان كرد: در بند «د» ماده 2 قانون سرمايه‌گذاري خارجي آمده است سرمايه‌گذاري خارجي در هر بخش اقتصادي نبايد بيش از 25‌درصد و در هر رشته فعاليتي نبايد بيش از 35‌درصد باشد.

در ضمن آيين نامه اجرايي بند «ج» ماده 15 قانون برنامه چهارم در مورد سرمايه‌گذاري اشخاص خارجي در بورس تدوين شده است. اين در حالي است كه مساله بين‌المللي كردن بورس تهران كه در همان ماده مورد تاكيد است، چندان مورد توجه قرار نگرفته است. ما در اين خصوص مكاتباتي با وزارت امور اقتصادي و دارايي انجام داده‌ايم.

آيين‌نامه اصلاحي نيز تهيه كرده‌ايم كه بر اساس آن سرمايه‌گذاري سرمايه‌گذاران خارجي به بيش از 10‌درصد افزايش پيدا كند كه شامل خريد سهام، اوراق مشاركت و گواهي سپرده فراملي خواهد بود.

  • معافيت مالياتي تا 10درصد

وي يادآور شد بحث ديگر اصلاح ساختارها مساله معافيت مالياتي است. بر اساس ماده 143 قانون ماليات‌ها شركت‌هاي پذيرفته شده در بورس اوراق‌بهادار تهران تا 10‌درصد مشمول معافيت مالياتي خواهد بود. در عين حال سازمان امور مالياتي معتقد است شركت‌هايي كه وارد بورس‌هاي خارجي مي‌شوند، اين بخشودگي مالياتي را از دست مي‌دهند. البته شركت بورس با رايزني‌هايي كه با مشاوران حقوقي و قانوني انجام داده، اين مساله را حل كرده است.

پس به اين ترتيب شركت‌هاي سرمايه‌گذاري براي فروش سهام خود در بورس‌هاي بين‌المللي ترغيب مي‌شوند. هر چند كه به اين شركت‌ها به دليل تحمل هزينه بيشتر و ورود منابع ارزان تر بايد بخشودگي مالياتي بيشتري داده شود.

  • ايجاد شعب حسابرس مستقل خارجي

مديرعامل بورس ديگر ملزومات اصلاح زيرساخت‌ها را شامل استانداردهاي حسابداري و حسابرسي مستقل دانست و افزود: شركت بورس بر استفاده از استانداردهاي حسابداري و حسابرسي بين‌المللي تاكيد دارد و با كمترين تغيير در استانداردهاي ملي اين مهم حاصل مي‌شود. همچنين با ايجاد شعب حسابرسي مستقل خارجي و يا شراكت موسسات حسابرسي داخلي و خارجي مشكل قابل اعتماد نبودن گزارشگري مالي در خارج از ايران حل خواهد شد و ريسك منفي آن از بين مي‌رود.

وي با اشاره به تشكيل شركت‌هاي تامين سرمايه به عنوان يكي ديگر از ضروريات بازار سرمايه اظهار اميدواري كرد: با تاسيس شركت‌هاي تامين سرمايه‌اي مانند شركت تامين سرمايه بانك پارسيان، امين و نوين اين شركت‌ها بتوانند كمك شاياني به تامين منابع مالي جديد از طريق بورس‌هاي جهاني كنند.

  • عضويت در Iosco

دكتر رحماني ادامه داد: آخرين مرحله براي ورود به بازارهاي جهاني امضاي تفاهمنامه با مقامات ناظر و بورس‌ها خواهد بود و بايد توجه داشت كه عضويت در انجمن بين‌المللي مقام ناظر بازارهاي سرمايه (Iosco) يك شرط براي حضور در برخي بورس‌هاي بين‌المللي به شمار مي‌آيد.

وي تاكيد كرد: شركت بورس و سازمان بورس تا كنون با بورس مالزي، امارات، (ADSM,DFM) هنگ‌كنگ، تركيه، قبرس، اندونزي (جاكارتا) مذاكراتي انجام داده اند و با بورس‌هاي مالزي و بحرين براي گسترش اين همكاري‌ها تفاهمنامه‌هايي امضا شده است.

وي در خصوص مساله آماده‌سازي شركت‌ها براي جذب سرمايه يادآور شد: براي جذب سرمايه از دو روش ورود خارجيان به بازار داخلي يا بردن اوراق‌بهادار به خارج استفاده مي‌شود و در بحث اول ورود خارجيان به بازار داخل از طريق سرمايه‌گذاري مستقيم، ايجاد پرتفوي و صندوق سرمايه‌گذاري (Fund) مي‌توان بهره برد.

  • سه‌گانه‌هاي رفتن به بورس‌هاي خارجي

مديرعامل شركت بورس ادامه داد: بردن اوراق‌بهادار به خارج از چند روش امكان‌پذير است كه روش اول GDR، يعني انتشار گواهي سپرده فراملي در خارج از كشور با ترتيبات خاص است، اما روش دوم پذيرش بخشي، ناميده مي‌شود. بر اين اساس چند‌درصد از سهام يك شركت در يك بورس و بقيه در بورس ديگري پذيرفته خواهد شد. در خصوص روش سوم كه «پذيرش متقابل» يا «مرزگذر» است، بايد گفت كه به دليل ريسك زياد در شرايط فعلي ايران چندان توصيه نمي شود.

دكتر رحماني گفت: شركت‌ها بايد به جذب سرمايه‌گذاري خارجي به صورت يك پروژه نگاه كنند. به اين منظور براي ورود شركت‌ها به بازارهاي خارجي بايد با كمك شركت‌هاي تامين سرمايه طرح توجيهي تهيه شود و در گام بعدي با انتخاب بازار هدف وضعيت استانداردهاي پذيرش بازارهاي مختلف و ميزان نقدينگي لازم، شكل مناسب ابزارها در اين خصوص شناسايي شود.

وي با تاكيد بر اينكه عموما الزامات پذيرش به دو بعد گزارشگري مالي و راهبري شركتي تقسيم مي‌شود، افزود: برنامه ما در آينده شناسايي شركت‌هايي است كه تمايل به ورود به بورس‌هاي جهاني دارند همچنين در مرحله بعد شناسايي يك بورس مناسب مانند هنگ‌كنگ يا سنگاپور است كه در مرحله آخر با برگزاري جلسات معرفي شركت‌ها با دعوت از سرمايه‌گذاران در محل كشور هدف و مشخص كردن شركت‌هاي تامين سرمايه داخل و خارج از كشور موجبات ورود شركت‌ها به بورس‌هاي خارجي را فراهم كنيم.

وي در ادامه از مديران شركت‌ها خواست پس از بررسي‌هاي لازم، در صورت تمايل به معرفي در بازارهاي خارجي كميته ويژه‌اي را تشكيل دهند و آماده معرفي شركت در بازارهاي خارجي باشند كه بورس هماهنگ خواهد كرد.

  • ارجحيت روش GDR

در ادامه اين جلسه بيژن فروديان مشاور سرمايه‌گذاري در خصوص روش‌هاي مختلف پذيرش سهام شركت‌ها در بورس‌هاي خارجي گفت: در سطح بين‌المللي سه روش پذيرش بخشي (Partial Listing)،‌ پذيرش مرز گذر (دوگانه) (Cross (Dual) Listing) و گواهي سپرده بين‌المللي (GDR) براي معامله سهام شركت‌ها در بازارهاي بين‌المللي وجود دارد كه بورس ايران پس از بررسي شرايط يكي از اين سه روش را انتخاب مي‌كند.

وي با اشاره به اينكه روش‌پذيرش بخشي در بورس‌هاي هنگ‌كنگ، شانگهاي و شنزن روش پذيرش دوگانه در بورس فرانكفورت، لندن و... مورد استفاده قرار مي‌گيرد، تاكيد كرد: اين دو روش سود بيشتري نصيب شركت‌ها مي‌كند. در ضمن پذيرش دوگانه معافيت مالياتي و ارتقاي روابط تجاري را به همراه دارد و شركت‌هايي كه سهام آنها در بورس‌هاي بين‌المللي به شكل‌پذيرش دوگانه معامله مي‌شود، مي‌توانند سهام خود را در چند كشور معامله كنند.

در نتيجه سهام آنها در كشور‌ها و بورس‌هاي مختلف دنيا ممكن است قيمت‌هاي متفاوتي داشته باشد و حتي امكان خريد سهام در يك بورس و فروش همان سهم در بورس ديگر در يك روز وجود دارد.

فروديان ادامه داد: در فرآيند فروش سهام در بورس‌هاي خارجي روش GDR يا گواهي سپرده بين‌المللي به دليل قوانين آسان‌تر و هزينه كمتر براي شروع فروش سهام شركت‌هاي ايراني در بازارهاي بين‌المللي به صرفه‌تر خواهد بود.

اين مشاور روش گواهي سپرده بين‌المللي GDR  را با توجه به قوانين سرمايه‌گذاري خارجي بهترين روش براي‌پذيرش سهام شركت‌هاي ايراني در بازارهاي جهاني دانست و گفت: گواهي سپرده بين‌المللي با توجه به محدوديت‌هاي قانوني براي سرمايه‌گذاري خارجي امكان معامله سهام شركت‌هاي داخلي را در خارج فراهم كرده و مشكلاتي را كه در زمينه پرداخت سود به سرمايه‌گذاران وجود دارد، نيز مرتفع خواهد كرد، زيرا بانك سرمايه‌گذاري (شركت تامين سرمايه) سودسهام را از شركت سرمايه‌پذير دريافت و به سرمايه‌گذاران ارائه خواهد كرد.

در ادامه جلسه محمد ابراهيم جهاندوست، مدير امور بين‌الملل بورس به معرفي بورس‌هاي هنگ‌كنگ و بازار جايگزين لندن (Aims) پرداخت و اطلاعاتي از بورس‌هاي مالزي،  دبي، ابوظبي و سنگاپور در اختيار حضار قرار داد.

همچنين چالش‌هاي اصلي ورود شركت‌هاي ايراني به بازارهاي خارجي شامل محدوديت سقف 10‌درصدي سهام قابل عرضه در بورس‌هاي خارجي، مشكل نقل و انتقال ارز براي پرداخت سود نقدي سهامداران خارجي، فقدان ارائه خدمات اقدامات شركتي (پرداخت سود سهام، خدمات افزايش سرمايه و...) توسط شركت سپرده‌گذاري مركزي، مناسب نبودن زمان فعلي با توجه به تحريم‌هاي يك‌جانبه آمريكا، فرهنگ‌سازي براي سرمايه‌گذاري خارجي، تفكر دولتي و نبود عزم جدي مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

مديرعامل بورس توضيح داد كه امور بين‌الملل بورس برنامه‌هاي كوتاه‌مدت و بلند مدتي در اين خصوص تدوين كرده است و به شركت‌ها كمك خواهد شد تا بتوانند بر برخي موانع ورود به بازارهاي خارجي فائق آيند. براي مثال در شرايط فعلي انتشار گواهي سپرده فراملي از طريق بانك‌هاي سرمايه‌گذاري بسيار در دسترس‌تر و هم مشكل‌تر است.

مديران دعوت شده بر ضرورت تدوين مقررات مشخص در زمينه كسب و كار در ايران و روشن شدن مسائلي همچون قيمت‌گذاري در بازارهاي كالاها  و خدمات تاكيد داشتند و در پايان جلسه مقرر شد شركت‌ها بررسي لازم را انجام و در صورت تمايل مراتب را به امور بين‌الملل بورس اعلام كنند.

مديران شركت‌هاي حاضر در اين جلسه كه به بحث و تبادل نظر پرداختند، شامل مديران شركت‌هاي سرمايه‌گذاري ملي، سرمايه‌گذاري بهمن، سرمايه‌گذاري غدير، فولاد مباركه اصفهان، فولاد خوزستان، صنايع ملي مس ايران، پتروشيمي خارك، پتروشيمي اراك، بانك پارسيان، بانك اقتصاد نوين، بانك كارآفرين، سيمان تهران، پالايش نفت اصفهان، پالايش نفت تبريز، تامين سرمايه پارسيان، تامين سرمايه نوين و صندوق بازنشستگي كشوري بودند.

پايان اين جلسه به پرسش و پاسخ ميان  مديران شركت‌ها و مديرعامل شركت بورس سپري شد كه خلاصه آن در پي مي‌آيد.

  • «فملي» درراه مالزي

دكتر صيدي، مديرعامل شركت سرمايه‌گذاري غدير به دو تفاهمنامه بورس با بحرين و مالزي اشاره كرد و گفت: آيا با مشخص شدن نتيجه آنها مي‌توان قدم ديگري برداشت؟ دكتر رحماني در پاسخ به اين سوال اظهار داشت: اين اقدامات انجام شده است. آقاي يوسف محمد، مديرعامل بورس مالزي به ايران دعوت شده و در ابتدا شركت ملي صنايع مس از جمله شركت‌هايي است كه جهت‌پذيرش در بورس مالزي معرفي  شده است و مذاكرات براي انتخاب شركت تامين سرمايه مالزيايي توسط آن شركت در دست انجام است.

  • تدابيري براي تسويه وجوه

دكترحجت‌ا...صيدي گفت: مشكل انتقال ارز و مجوزهاي بانك مركزي بايد مرتفع شود و در ادامه درباره تسويه حساب بورس‌هاي خارجي و زمان‌بر بودن آن سوال كرد كه دكتر رحماني در جواب آن اظهار داشت: اين كار نياز به شروع اوليه دارد و البته زمانبر نيز خواهد بود. ما در خصوص سيستم تسويه وجوه نيز با جديت در حال بررسي و كار هستيم و در اين ارتباط تيمي تشكيل شده و با همكاري شركت‌ها مساله تقسيم سود سهام از طريق شركت سپرده‌گذاري مركزي حل خواهد شد.

همه اين موارد بستگي به بورس و شركت‌هاي سرمايه‌گذاري دارد كه چه راه‌ها و روش‌هايي را انتخاب كنند تا در شرايط فعلي اين مهم را عملي سازند.

عليرضا كاشف، مديرعامل و عضو ‌هيات‌مديره شركت تامين سرمايه پارسيان با اشاره به اينكه بهتر است كليه شركت‌هايي كه در بازار سرمايه فعالند، با خدمات شركت‌هاي تامين سرمايه آشنا شوند، پيشنهاد كرد كه شركت‌هاي سرمايه‌گذاري كه قصد فروش سهام خود در بازارهاي بين‌المللي را دارند به كمك شركت‌هاي تامين سرمايه و با برنامه‌ريزي و زمان‌بندي مشخص در اين خصوص اقدام كنند.

افشين كريمي، مدير مالي بانك اقتصاد نوين در خصوص ورود شركت‌هاي ايراني به بازارهاي جهاني گفت: بايد مشكل فقدان الزامات قانوني و حمايتي از شركت‌ها حل شود و در اين مورد شركت بورس و نهاد ناظر كه سازمان بورس است، بايد با فرهنگ‌سازي، زيرساخت‌هاي لازم را فراهم كنند.

  • مشاركت 3گانه

عليرضا عسگري ماراني، مديرعامل سرمايه‌گذاري ملي ايران نيز با اشاره به اقداماتي كه در گذشته در مورد سرمايه‌گذاري خارجي صورت گرفته است، به بررسي شرايط تسعير ارز، انتقال وجوه و بحث قوانين و مقررات اشاره كرد و افزود: در حال حاضر P/E بازار سرمايه ما بسيار پايين است و در صورتي كه بخواهيم به اهداف چشم‌انداز 20 ساله برسيم با مشكل روبه‌رو مي‌شويم. در صورتي كه فضاي مناسب ايجاد شود و دولت اعتقاد به اين مهم پيدا كند، بقيه مشكلات را تمامي شركت‌هاي سرمايه‌گذاري حل مي‌كنند.

وي افزود: در حال حاضر شرايط و اصول حاكم بر شركت‌ها اجازه اين كار را نمي‌دهد و اگر اين مشكلات از طرف بانك مركزي و دولت حل و در مجلس نيز تصويب و قوانين اجرايي شود، كليه مشكلات حل خواهد شد.اين جلسه گام اوليه و مهمي است كه مي‌تواند شركت‌ها را هماهنگ‌تر و سازمان يافته‌تر درگير جذب سرمايه خارجي كند.حركت به چپ
حركت به راست


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است