صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 5077                                               
مديريت ريسك از بانك‌ها حذف مي‌شود
گزارش منبع
مديريت ريسك از بانك‌ها حذف مي‌شود عنوان
نويسنده
1386/07/09 تاريخ

مسوولان سيستم بانكي كشور معتقدند نحوه فعاليت بانك‌ها طي سال‌هاي اخير با روال اصلي و اصولي خود فاصله گرفته و تبديل به واسطه‌هاي پولي و مالي شده‌اند كه جايگاه مديريت ريسك را در اين نهاد اقتصاد ناديده انگاشته‌اند.

خلاصه
روزنامه سرمايه مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان
1 2

مسوولان سيستم بانكي كشور معتقدند، نحوه فعاليت بانك‌ها طي سال‌هاي اخير با روال اصلي و اصولي خود فاصله گرفته و تبديل به واسطه‌هاي پولي و مالي شده‌اند كه جايگاه مديريت ريسك را در اين نهاد اقتصاد ناديده انگاشته‌اند.

بانكداري و پايه‌هاي آن بحثي است كه مسوولان كشور به اصلاح آن دقت‌نظر داشته و با گذشت زمان در اين راه اقداماتي صورت داده‌اند تا جايي كه رييس‌كل جديد بانك مركزي جداسازي فعاليت بانكداري را از بنگاه‌داري يكي از راه‌هاي اصلاح ساختار نظام بانكي عنوان كرده است.

اين در حالي است كه برخي كارشناسان، مشكلات موجود در نظام بانكي كشور را به دليل فاصله بانك‌ها از روند فعاليت يك بنگاه اقتصادي مي‌دانند و معتقدند؛ در بانكداري جهاني، بانك يك بنگاه اقتصادي تعريف شده است. آن‌ها همچنين معتقدند تعليق در بانكداري و بنگاه‌داري مديريت ريسك را از بانك‌ها حذف مي‌كند.

  • تغييرات غيركارشناسي در بانك‌ها مطالبات معوقه را افزايش مي‌دهد

ابوالقاسم حكيميان، كارشناس امور بانكي با تاكيد بر اين‌كه «بانك‌ها در شرايط تعليق ميان بانكداري يا بنگاه‌داري قرار گرفته‌اند و اين امر مديريت ريسك سرمايه‌گذاري را از بانك‌ها محو مي‌‌كند»، به «سرمايه» گفت:«تعريف جهاني بانكداري مي‌گويد كه بانك يك بنگاه اقتصادي است كه منابع مازاد مردم را به همراه ريسك موجود جمع مي‌كند و به متقاضيان و نيازمندان سرمايه مي‌پردازد.

ولي در تعريف جديد بانك به يك آژانس معاملاتي تعبير شده است كه تنها نقش واسطه پول را بازي مي‌كند و بابت واسطه‌گري خود ميان سپرده‌گذار و وام‌گيرنده كارمزد (دست‌مزد) دريافت كرده و خطرات و ريسك عمليات را به سوي سپرده‌گذار سوق مي‌دهد.»

او چنين ديدگاهي و تعريفي را مورد پسند مردم  ايران نمي‌داند و مي‌گويد:«مردم توانايي قبول ريسك سرمايه‌گذاري را ندارند؛ اين تجربه‌اي است كه در ساير نهادها و بنگاه‌هاي اقتصادي تجربه شده است. افزايش حجم سپرده‌گذاري‌هاي بانكي نيز به دليل فرار از ريسك‌پذيري مردم بوده است.»

  • بانك بنگاه اقتصادي است

حكيميان ضمن بيان اين‌كه «قانون  عمليات بانكداري بدون ربا همان بنگاه‌داري است»، خاطرنشان كرد:«طبق قانون بانك يك بنگاه اقتصادي انتفاعي است بنابراين نمي‌توان عمليات بانكي را از بنگاه‌داري جدا كرد.

  • عقود مشاركت مدني نيز برعمليات انتفاعي در بانك تاكيد مي‌كند.»

حكيميان در ادامه افزود: «مردم ايران ريسك‌پذير نيستند، با وجود نبود تشريفات حقوقي در بانكداري دولتي ايران، حجم مطالبات معوق ارقامي كلان را به خود اختصاص داده‌اند، حال زماني را تصور كنيد كه ريسك سرمايه‌‌گذاري به مردم واگذار شود، در آن زمان چه راهكاري براي جلوگيري از افزايش مطالبات سنجيده خواهد شد؟»

حكيميان؛ جداسازي عمليات بانكداري از بنگاه‌داري را نيازمند طي مراحل كارشناسي عميق و گسترده دانست و قدرت پذيرش مردم را شرط اول در اجراي اين طرح عنوان كرد.

اين كارشناس امور بانكي با اشاره به اين‌كه بانك‌ها در شرايط فعلي تنها بنگاه‌هاي اقتصادي سودآور هستند، گفت: «بانك با سرمايه مردم به عنوان وكيل آن‌ها در چرخه اقتصادي فعال است، چرا كه سرمايه اول بانك به دولت و ارگان‌هاي نظير آن پرداخت شده است و بنابراين در اتخاذ هر تصميمي بايد شرايط سپرده‌گذاران را در رويارويي با تغييرات اقتصادي در نظر بگيرد.»

  • طيبي: نگرش به بانك در كشور بايدتغيير كند

عضو هيات علمي دانشگاه اصفهان نيز گفت: «اگر مي‌خواهيم مشكل بانك‌ها حل شود بايد به آن‌ها به عنوان بنگاه اقتصادي نگريست.»

سيد كميل طيبي  اظهار كرد: «طرح مذكور، به نوعي گوياي اين مطلب است كه جهت‌گيري كلي به سمت پذيرش افزايش نرخ سود بانكي است.» اين استاد دانشگاه با اشاره به بالابودن نرخ تورم نسبت به نرخ سود بانكي گفت: «بين اين دو نرخ تعادل لازم وجود ندارد، از سويي تلاش براي كاهش نرخ سود به شكل دستوري نيز خود داراي آثار تورمي است.»

وي در پاسخ به اين سوال كه به اعتقاد شما آيا بايد نرخ تورم كاهش يابد تا در پي آن نرخ سود كاهش يابد افزود: «تورم يك بيماري مزمن است كه از نامولدبودن اقتصاد كشور حاصل شده و ريشه در مشكلات ساختاري دارد كه به اين راحتي‌ها هم قابل رفع نيست.»

وي افزود: «براي حل مشكل سيستم بانكي بايد نگرش به بانك و بانكداري در كشور عوض شود؛ به طوري كه امكان استقلال بيش‌تر بانك‌ها فراهم شود حال چه از طريق خصوصي‌سازي و ساير روش‌ها.»

1 2


حركت به چپ
حركت به راست


بانك سپه

 
http://www.banksepah.com/Fa/Services/Default.aspx?
 

بانك سپه

 
http://www.banksepah.com/Fa/Services/Default.aspx?
 

بانك ملي ايران

 
http://www.bmi.ir/Fa/services.aspx
 

بانك رفاه

 
http://www.bankrefah.ir/fa/legislations.asp
 

سفارت جمهوري اسلامي ايران – کپنهاگ

 
http://www.iran-embassy.dk/fa/eco2.htm
 

مركز توسعه تجارت كيش

 
http://www.kishtpc.com/invest%20Farsi1_bank_persia
 

مركز رشد فناوري اطلاعات و ارتباطات رويش

 
http://www.itincubator.com/persian/Law/
 

بانك صنعت و معدن

 
http://w3.bim.ir/financcial/financcial_services.as
 

بانك ملت

 
http://www.bankmellat.ir/Oghod.aspx
 

بانك سپه

 
http://www.banksepah.com/Fa/Jobs/Default.aspx
 


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است