صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 3164                                               
منطقه آزاد انزلي حلقه اتصال اقتصاد ملي به تجارت جهاني
مقاله منبع
منطقه آزاد انزلي حلقه اتصال اقتصاد ملي به تجارت جهاني عنوان
نويسنده
1386/09/19 تاريخ

بندر انزلي در گذار از دوران استيلاي صفويان به دروازهء ارتباطي ايران با اروپا بدل شد و در دوران حکومت شاهان قاجار اصلي‌ترين مسير ارتباطي ايران با اروپا شد و به‌عنوان دروازه ورود مدنيت جديد به فلات ايران جايگاه خود را تثبيت کرد.

خلاصه
روزنامه سرمايه مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

از هم پاشيدگي جادهء تاريخي ابريشم که شاهراه تجاري شرق به غرب بود با دوران اقتدار حکومت ترکان عثماني همراه شد چراکه سلاطين عثماني دو مسير آبي و زميني جادهء ابريشم را ناامن و مسدود کرده بودند به حدي که بازرگانان براي رسيدن به بازارهاي مصرف و توليد شرق و غرب مسيرهاي ديگري را مي‌پيمودند. در کشور ما نيز ايرانيان دو مسير زميني منتهي به قفقاز و روسيه و مسير آبي انزلي به باکو و بنادر روسيهء تزاري را برگزيدند.

بندر انزلي در گذار از دوران استيلاي صفويان به دروازهء ارتباطي ايران با اروپا بدل شد و در دوران حکومت شاهان قاجار اصلي‌ترين مسير ارتباطي ايران با اروپا شد و به‌عنوان دروازهء ورود مدنيت جديد به فلات ايران جايگاه خود را تثبيت کرد.

شاهان قاجار و تجار و دانش‌آموزان دانش جديد غرب براي کسب علوم و فنون جديد و ارتباط و آشنايي با تغيير و تحولات جديد سوار بر کشتي‌هايي مي‌شدند که بر کنارهء اين بندر زيبا پهلو مي‌گرفتند; امري که در دوران پهلوي‌ها نيز صورت گرفت با اين تفاوت که رويکرد حکومت مرکزي با توجه به تحولات صورت گرفته در مرزهاي شمالي و پديد آمدن حکومت کمونيستي مبني بر تقويت بنادر جنوبي کشور قرار گرفت; موضوعي که در طول دوران جنگ سرد باعث به انزوا کشيده شدن اين بندر شد.

در طول جنگ سرد ارتباطات اين بندر به بنادر جنوبي کشور شوروي محدود شد و درياي خزر که مسير ارتباطي ايران با اروپا بود به درياچهء محصور مابين ايران و شوروي بدل شد.ايرانيان از طريق همين بندر و مسير ارتباطي با فن‌آوري و تحولات دوران جديد آشنا شدند; از بندر و کشتيراني جديد و گمرک گرفته تا شيلات و تلفن و برق و موارد ديگر.

بر اثر تحولات صورت گرفته پس از فروپاشي شوروي و در پي تغيير و تحولات ساختاري روابط بين‌الملل منطقهء قفقاز و کشورهاي حاشيهء درياي خزر در معادلات منطقه‌اي و جهاني اهميت يافتند; امري که همزمان با دوران پس از جنگ تحميلي در ايران و آغاز عصر سازندگي کشور بود; عصري که ايران به‌دنبال ورود به اقتصاد جهاني و اخذ سرمايه و به تبع آن دانش و تکنولوژي جديد بود هدفي که دولت وقت با ايجاد مناطق آزاد کشور در پي تحقق آن بود.

در پي سفر حضرت ‌آيت‌آلله ‌هاشمي رفسنجاني، رييس‌جمهوري وقت به شهرستان انزلي و با توجه به خواست همگاني محدوده روستاي گلشن، شهرستان انزلي به‌عنوان منطقهء ويژهء اقتصادي اعلام شد; امري که تا سال 82 يعني پس از سفر حجت‌الاسلام سيدمحمد خاتمي، رييس‌جمهوري پيشين به منطقه و با درخواست مردم و مسوولان و پيگيري مجلس شوراي اسلامي منطقهء ويژهء اقتصادي انزلي به منطقهء آزاد تجاري صنعتي انزلي تبديل شد.

سال 83 اساسنامهء سازمان منطقهء آزاد تجاري صنعتي انزلي مورد تصويب هيات وزيران قرار گرفت و محدودهء منطقهء آزاد تجاري صنعتي انزلي در سال 84 از طرف هيات وزيران تعيين و ابلاغ شد که براساس آن منطقهء آزاد تجاري صنعتي انزلي در سه بخش و محدودهء مجزاي بندري; شهرک صنعتي و محدودهء 140 هکتاري روستاي گلشن با مساحت 3200 هکتار تعيين و ابلاغ شد.

مزيت‌هاي بندر انزلي

 • فعال‌ترين بندر ايراني حاشيهء درياي خزر با دارا بودن 10 پست اسکلهء تخصصي که توان تخليه و بارگيري تا مرز شش ميليون تن در سال را داراست

 • وجودگمرک انزلي به عنوان يکي از مدرنترين گمرکات کشور
 • نزديکي به فرودگاه بين‌المللي رشت
 • وجود انرژي برق مازاد در استان گيلان با وجود پنج نيروگاه برق
 • نزديکي به بنادر شمالي درياي خزر و بنادر اروپايي از طريق رودخانهء ولگا
 • دارا بودن فاصلهء نزديک با پايتخت کشور و مراکز و قطب‌هاي صنعتي و جمعيتي کشور به عنوان مراکز توليد و مصرف
 • وجود تالاب بين‌المللي انزلي به عنوان يکي از قطب‌هاي اکوتوريسم کشور
 • قطب گردشگري کشور با رقمي بالغ بر سه ميليون گردشگر داخلي و خارجي
 • واقع شدن بندر انزلي در مسير کريدور شمال جنوب که مسير ترانزيتي بنادر هندوستان به هلسينکي فنلاند در شمال- اروپا مسير ترانزيتي که از نظر فاصلهء زماني سه برابر از مسير موجود ارتباطي آسيا به اروپا; زمان کم‌تري را در بر مي‌گيرد

 • نزديکي به شهرک‌هاي صنعتي انزلي و رشت
 • نزديکي به ذخاير غني نفت و گاز درياي خزر
 • توليد مرغوب‌ترين خاويار جهان
 • دارا بودن ذخاير غني ماهيان استخواني و غضروفي به همراه کارخانجات فرآوري محصولات دريايي
  استان گيلان به عنوان قطب محصولات کشاورزي و باغي در محصولاتي چون برنج، مرکبات، چاي، زيتون و ابريشم رده‌هاي نخست توليدي کشور را داراست;

 • برخورداري استان گيلان از آب و هواي معتدل مديترانه‌اي
 • وجود نيروي کار متخصص با کميت و کيفيت بالا و در نهايت وجود منطقهء آزاد انزلي به عنوان ظرفيت قانوني براي بهره‌برداري بهينه از امکانات و پتانسيل‌هاي فوق و اضافه شدن فرصتي طلايي به فرصت‌هاي توسعهء اقتصادي- تجاري منطقه و کشور

منطقه آزاد انزلي

پس از استقرار هيات مديرهء جديد، سازمان منطقهء آزاد انزلي در محدودهء منطقهء سرعت پيگيري و اجراي پروژه‌هاي عمراني محدودهء منطقه افزايش يافته و سازمان منطقهء آزاد تجاري صنعتي انزلي نسبت به توسعهء چارت سازماني و پرسنل مديريتي و کارشناسي اقدامات گسترده‌اي صورت داده است.

پس از انتصاب بازگير، قائم‌مقام مديرعامل و معاونت اداري، مالي، پشتيباني اين سازمان و عليزاده، معاونت عمراني استانداري گيلان به عنوان هيات مديرهء جديد سازمان منطقهء آزاد تجاري- صنعتي انزلي ميزان فعاليت و عملکرد تصميم‌گيري و تصميم‌سازي اين سازمان افزايش يافته; امري که در تسريع روند پيشرفت برنامه‌هاي و اهداف عاليهء سازمان منطقهء آزاد انزلي نقش به سزايي داشته و خواهد داشت.

در طول يک سال و نيم گذشته ميزان تعامل و همکاري سازمان منطقهء آزاد تجاري- صنعتي انزلي با سازمان‌ها و ادارات و نهادهاي دولتي و غيردولتي استان گيلان و کشور افزايش چشمگيري داشته به حدي که سازمان منطقهء آزاد تجاري- صنعتي انزلي به عنوان عضوي فعال از بدنهء مديريتي استان گيلان و کشور به ايفاي نقش مي‌پردازد.

با اجراي قوانين و مقررات مناطق آزاد تجاري- صنعتي کشور در محدودهء منطقهء آزاد انزلي و باگسترش ميزان همکاري و تعاملات ديگر ادارات و نهادهاي استان با اين سازمان مي‌توان به توسعهء همه‌جانبهء منطقه اميدوار بود، علاوه بر اين پس از اتصال بندر انزلي به راه‌آهن سراسري و بهره‌برداري از بزرگراه قزوين- رشت- انزلي شاهد وقوع انقلابي در صنعت حمل‌و‌نقل (به عنوان يکي از ارکان اصلي توسعه) و ترانزيت کالا و مسافر در منطقه خواهيم بود.

با توجه به پتانسيل‌هاي فوق و پس از اتمام پروژه‌هاي زيرساختي محدودهء منطقهء آزاد انزلي شاهد دوران طلايي در صنعت، تجارت و گردشگري و ... منطقه و کشور خواهيم بود چراکه اين منطقه حلقهء اتصال اقتصاد ملي به اقتصاد و تجارت جهاني است.حركت به چپ
حركت به راست


سازمان سرمايه گذاري و كمكهاي اقتصادي و فني ايران

 
http://www.investiniran.ir/
 

شبكه نقطه تجارى ايران

 
http://www.irtp.com/farsi/category.asp?category=3
 

كميته مطالعات حقوق تكنولوژي

 
http://www.tco.ac.ir/law/Farsi/Regulation/Internal
 

كميته مطالعات حقوق تكنولوژي

 
http://www.tco.ir/law/Farsi/Regulation/Internal/La
 

بانك ملي ايران

 
http://www.bmi.ir/Fa/Article.aspx
 


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است