صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 3745                                               
ساختار سازمان تجارت جهاني
مقاله منبع
ساختار سازمان تجارت جهاني عنوان
نويسنده
1387/05/16 تاريخ

سازمان تجارت جهاني سازماني بين‌المللي است که در روز اول ژانويه سال ???? ميلادي به منظور نظارت بر تجارت بين‌المللي و آزاد‌سازي تجارت در سطح جهاني راه‌اندازي شد

خلاصه
روزنامه کارگزاران مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

سازمان تجارت جهاني سازماني بين‌المللي است که در روز اول ژانويه سال 1995 ميلادي به منظور نظارت بر تجارت بين‌المللي و آزاد‌سازي تجارت در سطح جهاني راه‌اندازي شد.

اين سازمان دنباله‌روي توافق جهاني در مورد تجارت و تعرفه‌ها يا به تعبير ديگر GATT است که در سال 1947 ميلادي ميان کشورهاي مختلف جهان انجام شد و توسط سازماني به اجرا درآمد.

اين توافقنامه حدود پنج دهه در سراسر جهان اجرا شد تا اينکه سازمان تجارت جهاني جاي آن را گرفت. سازمان تجارت جهاني روي قوانين تجاري کشورهاي مختلف نظارت دارد و مسووليت مذاکره و تکميل قوانين توافقنامه‌هاي تجاري جهاني و يا قوانين دو يا چند جانبه را نيز بر عهده دارد.

دفتر اصلي اين سازمان در سوئيس است و مجموعا 153 کشور عضو اين سازمان هستند. ايران عضو ناظر سازمان است و هنوز نتوانسته به عضويت دائم اين سازمان در آيد. اعضاي ناظر اين سازمان عبارتند از: افغانستان، الجزاير، آندورا، آذربايجان، باهاماس، بلاروس، بوتان، بوسني‌هرزگوين، کوموروس، گينه اکوريتال، اتيوپي، واتيکان، ايران، عراق، قزاقستان، جمهوري دموکراتيک لايو، لبنان، ليبريا، ليبي، مونتنگرو، روسيه، ساموا، صربستان، سي‌چلس، سودان، تاجيکستان، ازبکستان، وانايوتا و يمن. شايان ذکر است پاسکال لامي دبيرکل سازمان تجارت جهاني بودجه اين سازمان براي سال 2008 ميلادي را برابر با 182 ميليون فرانک سوئيس معادل 141 ميليون دلار آمريکا برآورد کرده است.

اين سازمان‌ براي انجام مسووليت‌ها و تعهدات خود در مجموع بيشتر از 625 نيروي کار دارد که در سراسر جهان مشغول به ايفاي نقش هستند. اين سازمان توسط کنفرانس وزرا اداره مي‌شود و دبيرکل سازمان نيز توسط همين کنفرانس انتخاب مي‌شود. وزرا هر دو سال يک‌بار گردهم مي‌آيند تا در مورد قوانين تجاري نظارت دقيق کنند و تغييرات ضروري را اعمال نمايند.

بيشتر کارهايي که هم‌اکنون سازمان تجارت جهاني انجام مي‌دهد نتيجه مذاکراتي است که از سال 1986 ميلادي تا سال 1994 ميلادي انجام شد. اين مذاکرات تحت عنوان مذاکرات اوروگوئه انجام شد.

بعد از انجام مذاکرات گسترده و امضاي بيشتر از 60 توافقنامه بين کشورهاي عضو اين سازمان بستر اوليه و اصلي ايجاد سازمان تجارت جهاني شکل گرفت. طبق اين قانون سازمان تجارت جهاني با دستور‌العمل‌هاي زير راه‌اندازي شد:

  1. توافق بين اعضا براي ايجاد سازماني جهاني
  2. توافقنامه‌هايي در مورد تجارت کالا و سرمايه‌گذاري خارجي
  3. امضاي توافقنامه بين‌المللي خدمات‌رساني
  4. امضاي توافقنامه‌هاي جهاني در مورد کپي‌رايت و احقاق حقوق سرمايه‌هاي فکري هر کشوري براي ترغيب افراد توانمند به باقي ماندن در کشور خود

  5. تعيين مسووليت نظارت و کنترل مداوم توافقنامه‌ها و توافق‌هاي تجاري بين دولتي. ساختار کنوني سازمان تجارت جهاني از چهار سطح مختلف تشکيل شده است.
  • اولين سطح: کنفرانس وزرا

اولين سطح که بالاترين سطح هم هست کنفرانس وزراست.

کنفرانس وزرا بالاترين سطح تصميم‌گيري در سازمان تجارت جهاني است که دو سال يک‌بار گردهم جمع مي‌شوند و کليات عملکرد سازمان را تعيين مي‌کنند. اين افراد مي‌توانند هر تصميمي در مورد سازمان و کارهاي آن بگيرند منوط به اينکه تصميم مذکور خارج از قوانين سازمان نباشد.

  • دومين سطح: کنسول کلي

کارهاي روزانه کنفرانس وزرا توسط سه گروه انجام مي‌شود که اين گروه‌ها عبارتند از کنسول عمومي، بدنه اجرايي و بدنه نظارت بر سياست‌ها‌ي تجاري. کنسول عمومي يا General council بالاترين بدنه تصميم‌گيري بعد از کنفرانس وزراست و در ژنو قرار دارد. اعضاي اين کنسول طبق برنامه‌هاي مشخصي به صورت مرتب با يکديگر ملاقات مي‌کنند تا در مورد کارهايي که سازمان تجارت جهاني بايد انجام دهد با يکديگر مذاکره و گفت‌وگو کنند.

نمايندگاني از تمامي دولت‌ها در سطح سفير در اين کنسول عضويت دارند و اين قدرت را دارند که در غياب کنفرانس وزرا به ايفاي نقش‌هاي سازمان تجارت جهاني بپردازند.

رياست اين کنسول را بروس گاسپر بر عهده دارد که فردي استراليايي تبار است. در بدنه اجرايي هم نمايندگاني از تمامي کشورها حضور دارند و هم‌اکنون رياست آن بر عهده ماتيو ماريوس است که فردي از کشور شيلي است.

در نهايت بدنه نظارت بر سياست‌ها‌ي تجاري قرار دارد که بر قوانين تجاري تاييد شده در اين سازمان نظارت مي‌کند و قوانين تجاري کشورهاي مختلف جهان را با قوانين مصوب جهاني تطبيق مي‌دهد. رياست اين بدنه را يونوو فردريک اگا بر عهده دارد که فردي از کشور نيجريه است.

  • سطح سوم: کنسول‌هاي تجاري

اين کنسول تحت نظارت کنسول عمومي کار مي‌کند و از سه بخش تشکيل شده است. بخش يا کنسول تجارت کالا، کنسول تجارت خدمات و کنسول تبادل دارايي‌هاي فکري. هر يک از اين کنسول‌ها در يک حوزه خاص فعاليت مي‌کنند و نتيجه فعاليت‌هاي خود را در تعامل با يکديگر در سطح جهاني به اطلاع کنسول عمومي مي‌رسانند.

  • سطح چهارم: بدنه‌هاي تابعه

زير مجموعه هر يک از سه کنسول ذکر شده در سطح بالا تعداد زيادي کميته وجود دارد. براي مثال مي‌توان به کميته‌هاي زير مجموعه کنسول تجارت کالا اشاره کرد.

اين کميته‌ها عبارتند از: کميته توافقنامه تکنولوژي اطلاعات، سازمان‌هاي تجاري دولتي، بدنه نظارت بر صنعت نساجي و در نهايت بدنه اطلاع‌رساني در مورد قوانين تازه تجاري کشورهاي مختلف. کميته‌هاي ديگر از جمله کميته تجارت و محيط زيست براي رسيدگي به امور محيط زيست و آسيب‌هاي احتمالي وارده به محيط زيست در اثر فعاليت‌هاي تجاري نيز وجود دارد.

از ديگر کميته‌هاي فعال در سازمان تجارت جهاني مي‌توان به موارد زير اشاره کرد: کميته تجارت و توسعه (زير کميته کشورهاي کم توسعه‌يافته )، توافقنامه‌هاي تجاري منطقه‌اي، محدوديت‌هاي تراز پرداخت‌ها و در نهايت کميته بودجه، امور مالي و اداري.

در سال‌هاي گذشته اين سازمان بيشتر از پيش توسعه‌يافته است و برگزاري مذاکرات جديد همچون کنفرانس دوحه در مورد آزاد‌سازي تجارت در کشورهاي در حال توسعه و کم توسعه‌يافته مي‌تواند جهان را به سمت جديدي هدايت کند که بدون شک تغييرات زيادي را در وضعيت زندگي مردم ايجاد مي‌کند. به هر حال مذاکرات دوحه از سال 2001 ميلادي آغاز شده و تا به نتيجه رسيدن اين مذاکرات راه درازي باقي مانده است.حركت به چپ
حركت به راست


سازمان سرمايه گذاري و كمكهاي اقتصادي و فني ايران

 
http://www.investiniran.ir/
 

شبكه نقطه تجارى ايران

 
http://www.irtp.com/farsi/category.asp?category=3
 

كميته مطالعات حقوق تكنولوژي

 
http://www.tco.ac.ir/law/Farsi/Regulation/Internal
 

كميته مطالعات حقوق تكنولوژي

 
http://www.tco.ir/law/Farsi/Regulation/Internal/La
 

بانك ملي ايران

 
http://www.bmi.ir/Fa/Article.aspx
 


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است