صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 4336                                               
نقش گمرك در تسهيل تجارت
مقاله منبع
نقش گمرك در تسهيل تجارت عنوان
اسماعيل صمدي ديناني ( مدرس دانشگاه آزاد بندر لنگه )-09131084402 نويسنده
1392/08/27 تاريخ

ظهور اقتصاد ديجيتالي ، جهاني شدن و تحولات حادث شده در نظام بين المللي ، موجب گرديده است كه نقش گمركات كشور نيز دگرگون شده و وظائف و ماموريت هاي سنتي گمرك ، پاسخگوي اهداف توسعه ملي نباشد.

خلاصه
منابع ارسالي مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان
1 2

 چكيده

امروزه نقش گمرك در نظام هاي اقتصادي ، صرفا به دو جنبه مالي و اقتصادي آن منحصر نبوده و اهميت آن تنها از جنبه هاي وصول در آمد براي دولت ، اجراي مقررات بازرگاني خارجي و اعمال سياست هاي حمايتي ، مطرح نمي باشد. و طيف گسترده اي از الزامات ملي و بين المللي در رابطه با مبادلات بين المللي و تجارت خارجي را شامل مي شود.
ظهور اقتصاد ديجيتالي ، جهاني شدن و تحولات حادث شده در نظام بين المللي ، موجب گرديده است كه نقش گمركات كشور  نيز دگرگون شده و وظائف و ماموريت هاي سنتي گمرك ، پاسخگوي اهداف توسعه ملي نباشد.
گمرك جمهوري اسلامي ايران با توجه به اهميت جايگاه خود در نظام اقتصادي كشور نهايت تلاش خود را در جهت كمك به تحقق اهداف توسعه اقتصادي – اجتماعي كشور ، از طريق ايجاد تسهيلات مناسب در چارچوب قوانين و مقررات ، حذف تشريفات زائد ، افزايش كيفيت خدمات گمركي و بطور كلي ارتقاء كارآئي نظام گمركي و بازرگاني كشور ، معطوف نموده است.

مقدمه 
 
بازرگاني‌ خارجي‌ مي‌تواند سهم‌ عمده‌اي‌ در شكوفايي‌ اقتصادي‌ هر كشور داشته‌ باشد. در اين‌ ميان‌، صدور كالاهايي‌ مانند نفت‌ و مواد خام‌ معدني‌ و اتكاء بر آنها با اينكه‌ منابع‌ قابل‌ توجهي‌ در تحصيل‌ ارز محسوب‌ مي‌شوند، اما در بلند مدت‌ جهت‌ ساخت‌ و تداوم‌ ساخت‌ بنية‌ اقتصادي‌ كشور، طريق‌ مطلوبي‌ نبوده‌، بلكه‌ مي‌توانند عاملي‌ به‌ منظور تهيه‌ و تدارك‌ ابزار توليد و استقرار تأسيسات‌ صنعتي‌ و ظهور صنايع‌ مادر و امكان‌ ايجاد منابع‌ پايدار و مطمئن‌ در داخل‌ باشند، كه‌ در نتيجه‌ جايگزين‌ صدور مواد خام‌ مذكور شده‌ و در دنياي‌ سرمايه‌داري‌ و صنعتي‌، امكان‌ ادامه‌ حيات‌ اقتصادي‌، سالمي‌ را فراهم‌ نمايند.
ايفاي‌ نقش‌ گمرك‌ در حمايت‌ از صنايع‌ داخلي‌ (اعم‌ از كشاورزي‌ و توليد ماشين‌ آلات‌ صنعتي‌ و قطعات‌ و لوازم‌ يدكي‌ و مواد اوليه‌ و صنايع‌ پتروشيمي‌) با برنامه‌ريزيهائي‌ كه‌ دولت‌ در اين‌ زمينه‌ به‌ كمك‌ آمار و اطلاعات‌ دقيق‌ و هماهنگ‌ شده‌ از كليه‌ امكانات‌ مي‌نمايد، با وضع‌ مقررات‌ و ضوابط‌ ناظر بر واردات‌ و صادرات‌ كشور، اعمال‌ مي‌گردد. حقوق‌ گمركي‌، از طريق‌ مجلس‌ و يا رأساً به‌ عنوان‌ سود بازرگاني‌ توسط‌ دولت‌، تجديد واردات‌ بعضي‌ كالاها و همچنين‌ ممنوعيت‌ صدور بعضي‌ از انواع‌ مواد اوليه‌ يا محصولات‌ كشاورزي‌ و يا صنعتي‌، از جمله‌ ابزار مناسب‌ ساخت‌ و پرداخت‌ بنيه‌ اقتصاد كشور بشمار مي‌رود، كه‌ در همه‌ اين‌ احوال‌ به‌ عنوان‌ «مقررات‌ عمومي‌ صادرات‌ و واردات‌» جهت‌ اجرا و اقدام‌ در اختيار سازمان‌ گمرك‌ گذاشته‌ مي‌شود.
       تشويق‌ صادرات‌ و توليد جهت‌ اشتغال‌ در داخل‌ كشور و تحصيل‌ ارز  ، از جمله‌ جهات‌ ديگر، در معرض‌ نقش‌ اقتصادي‌ گمرك‌ است‌ كه‌ ممكن‌ است‌ مستقيم‌ و يا غيرمستقيم‌ با اعطاء امتيازات‌ ويژه‌ و كمكهاي‌ مادي‌ دولت‌ به‌ صادركنندگان‌ و يا اعمال‌ سياستهاي‌ گمركي‌ به‌ صورت‌ حمايت‌ از صنايع‌ توليدات‌ داخلي‌ در خصوص‌ آنان‌ و به‌ منظور نيل‌ به‌ هدف‌ اقتصادي‌ آن‌ از طريق‌ گمرك‌ اعمال‌ و اجرا شود. 

 نقش‌ سياسي  گمرك‌  در تجارت 

جريانات‌ سياسي‌ بين‌ كشورها يا در سطح‌ بين‌ المللي‌، به‌ طور مستقيم‌ و يا غيرمستقيم‌ در روابط‌ بازرگاني‌ و ساير امور بين‌ كشورها حسب‌ مورد تأثير مثبت‌ يا منفي‌ خواهد گذاشت‌.
حسن‌ روابط‌ بين‌ دو كشور، وجود عقايد مشترك‌ ايدئولوژي‌ و مناسبات‌ سياسي‌ خاص‌ بين‌ كشورها، به‌ طور قطع‌ زمينه‌اي‌ مساعد جهت‌ توسعه‌ مبادله‌ و اختصاص‌ حجم‌ بيشتري‌ از سفارشات‌ و خريدهاي‌ خارجي‌ بين‌ آنها را فراهم‌ و موجب‌ مي‌گردد. وجود رشته‌هاي‌ وابستگي‌ و نفوذ قدرتهاي‌ بزرگ‌ در اداره‌ يك‌ كشور نيز در پاره‌اي‌ موارد موجب‌ خواهد شد كه‌ الزاماً امر مبادله‌ با كشور يا كشورهاي‌ ديگر يا كشورهاي‌ خاصي‌ در بعضي‌ موارد با تعيين‌ نوع‌ كالاهاي‌ مورد مبادله‌ توسعه‌ و يا برعكس‌ محدود و يا كاملاً قطع‌ گردد.

 تعيين‌ حقوق‌ گمركي‌، به‌ نرخ‌ غير از نرخ‌ معمول‌ در جدول‌ ضميمه‌ مقررات‌ عمومي‌ صادرات‌ و واردات‌، در هر دوره‌ عملكرد، براي‌ كالا يا كالاهاي‌ معين‌ از كشور خاصي‌ و براساس‌ موافقنامه‌هاي‌ بازرگاني‌ كه‌ كشور ايران‌ با آن‌ كشور دارد، از جمله‌ تسهيلاتي‌ است‌  كه‌ باز هم‌ بنا به‌ مقتضيات‌ سياسي‌ و يا مراتبي‌ كه‌ انعقاد موافقتنامه‌ را ايجاب‌ نموده‌، براي‌ بخشي‌ از واردات‌ ايران‌ از آن‌ كشور يا كشورهاي‌ خاص‌ قائل‌ شده‌ و يا مي‌شوند.
 بديهي‌ است‌ كه‌ در مورد اخير، برقراري‌ تسهيلات‌، محدود به‌ مدت‌ دوام‌ موافقتنامه‌ كه‌ بستگي‌ به‌ ادامه‌ مناسبات‌ سياسي‌ بين‌ طرفين‌ متعاهدين‌ داده‌ مي‌باشد.
 وجود فرهنگ‌ و مناسبات‌ قومي‌ و نظام‌ حاكم‌ بر روابط‌ اجتماعي‌ و يا اعتقادات‌ مذهبي‌ در يك‌ كشور نيز از اين‌ جهات‌ عامل‌ مؤثري‌ در بوجود آوردن‌ جنبه‌ ديگري‌ از گمرك‌ مي‌باشد كه‌ عملاً در وضع‌ مقررات‌ ناظر بر واردات‌ و يا صادرات‌ اثر مستقيم‌ مي‌گذارد. 

جايگاه گمرك در نظام اقتصادي كشور

گمرك جمهوري اسلامي ايران به عنوان مرزبان اقتصادي كشور ، نقش مهمي در اجراي سياستها و برنامه هاي دولت و نيل به اهداف توسعه اقتصادي ، اجتماعي و فرهنكي كشور دارد .
براين اساس گمرك ايران همواره تلاش مي نمايد تا با تنظيم برنامه ها و سياستهاي اجرائي ، اعمال دقيق و مقررات گمركي - بازرگاني ، و با ايجاد تسهيلات لازم گمركي و افزايش كارائي خود ، به تحقيق اهداف دولت در زمينه هاي مختلف اقتصادي و بازرگاني كمك مي نمايد.

نقش كنوانسيون كيوتو در تسهيل تجارت

 اجراي استانداردهاي كنوانسيون كيوتو  پيامد و نتايج قابل توجهي در بخش تجارت به دنبال خواهد داشت كه از جمله مي‌توان به سرعت بخشيدن به تجارت بين‌الملل، روان‌سازي و شفاف‌سازي فرآيند تجارت، بهبود امنيت در اين فرآيند و كاهش تخلفات تجاري در تمام زمينه‌ها اشاره كرد.
پذيرش كنوانسيون بين‌المللي كيوتو در دولت و مجلس نشان از عزم جدي دولت و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در جهت ساده و هماهنگ سازي تشريفات و رويه‌هاي گمركي و اقدامي اساسي و اثر بخش جهت افزايش مبادلات بين‌المللي ايران به ديگر كشورهاي جهان به شمار مي‌رود.
كاهش هزينه و در نهايت قيمت تمام شده توليد كنندگان و صاحبان صنايع زمينه را هموار خواهد كرد، تا قدرت رقابت توليد كنندگان در برابر رقبا افزايش يابد و صادرات ايران به جهان از رشد چشمگيرتر برخوردار شود.
در ادامه صيانت از حقوق مصرف كنندگان و توليد كنندگان، عدم توقف بي‌مورد وسايل نقليه حامل كالا، به حداقل رساندن توقف كالا در اماكن گمركي، انجام خود ارزيابي آسان توسط عاملان اقتصادي و انجام بازرسي را از ديگر نتايج و پيامدهاي پيوستن جمهوري اسلامي ايران به كنوانسيون بازنگري شده كيوتو خواند.

با عملياتي شدن اين كنوانسيون، نتايج قابل توجهي از جمله سرعت بخشي به تجارت بين‌الملل، روان‌سازي و شفاف سازي فرآيند تجارت بين‌الملل، بهبود امنيت در فرآيند تجارت، تبادل اطلاعات بين سازمان‌هاي مرتبط با تجارت، كاهش اختلاف تجاري، كاهش تخلفات در تمام زمينه‌ها، استفاده بهينه از اطلاعات ساير سازمان‌ها به منظور تسريع در امر تجارت، تسهيل در تعيين تعرفه و ارزش واقعي كالا، دسترسي آسان و سريع به آمار واقعي تجارت، تجزيه و تحليل داده‌ها در حداقل زمان ممكن حفاظت داده‌ها، تسهيل در همكاري‌هاي دو جانبه و چند جانبه، صيانت از حقوق مصرف كنندگان و توليد كنندگان، به حداقل رساندن توقف كالا در اماكن گمركي، انجام خود ارزيابي آسان توسط عاملان اقتصادي انجام بازرسي آسان در خصوصي كيفيت و كميت كالا و كاهش قيمت تمام شده كالا اشاره نمود.
 
چارچوب استانداردها براي امنيت و تسهيل تجارت جهاني
 
با توجه به نياز به يك استراتژي تأييد شده براي امنيت تجارت جهاني كه همزمان باعث تسهيل تجارت نيز گردد، اعضاي WCO رويه اي براي افزايش امنيت و تسهيل زنجيره تجارت جهاني ايجاد كردند كه به چارچوب WCO معروف است. اين چارچوب داراي اصول و استانداردهايي است كه برپايه اطلاعات الكترونيكي قبل از حمل در مورد كالاهاي صادراتي و وارداتي مي باشند.
 
اصول و اهداف چارچوب استانداردها:

-        ايجاد استانداردهايي براي امنيت و تسهيل زنجيره تجارت جهاني براي افزايش اطمينان و قابليت پيش‏بيني،
-        فراهم كردن زمينه مديريت يكپارچه زنجيره تجاري براي تمام روش هاي حمل،
-        ارتقاء جايگاه، وظايف و قابليت هاي گمرك جهت برخورد با چالش ها و استفاده از فرصت‏هاي موجود در قرن 21،
-        افزايش همكاري بين گمركات اعضاء براي بهبود قابليت كشف محموله هاي پرخطر،
-        افزايش همكاري گمرك با بخش تجاري،
-        تسريع جابجائي كالا در يك زنجيره امن.
 
چهارعنصـر مهم چارچوب WCO :

-        اين چارچوب الزامات در مورد اطلاعات الكترونيكي قبل از عزيمت و قبل از ورود كالا به مقصد و قبل از ترانزيت را هماهنگ مي كند،
-        كشورهايي كه به اين چارچوب مي پيوندند بايستي يك رويه مديريت ريسك منسجم براي برخورد با تهديدهاي امنيتي اتخاذ نمايند،
-        اين چارچوب كشور صادر كننده را ملزم مي كند كه برحسب درخواست معقول كشور واردكننده، اقدامات بازرسي محموله صادراتي با استفاده از تجهيزات غير مزاحم نظير دستگاههاي اشعه ايكس و دستگاههاي كشف تشعشع انجام دهد،
-        اين چارچوب براي گمركات مزاياي حداقل استانداردهاي امنيتي قابل ارائه به تجارت را مشخص مي كند.
 
چارچوب استانداردها به طور كلي داراي دو ركن است:

اين چارچوب براساس چهارعنصر فوق الذكر داراي دو ركن مي باشد، اولي هماهنگي هاي شبكه اي گمرك به گمرك و دومي همكاريهاي گمرك با بخش خصوصي.


 

1 2


حركت به چپ
حركت به راست


سازمان سرمايه گذاري و كمكهاي اقتصادي و فني ايران

 
http://www.investiniran.ir/
 

شبكه نقطه تجارى ايران

 
http://www.irtp.com/farsi/category.asp?category=3
 

كميته مطالعات حقوق تكنولوژي

 
http://www.tco.ac.ir/law/Farsi/Regulation/Internal
 

كميته مطالعات حقوق تكنولوژي

 
http://www.tco.ir/law/Farsi/Regulation/Internal/La
 

بانك ملي ايران

 
http://www.bmi.ir/Fa/Article.aspx
 


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است