صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 6700                                               
شهرك‌هاي صنعتي اردبيل تجلي‌گاه اميد، توليد و اشتغال
گزارش منبع
شهرك‌هاي صنعتي اردبيل تجلي‌گاه اميد، توليد و اشتغال عنوان
امين بلندهمت نويسنده
1386/06/31 تاريخ

گزارشي از وضعيت شهرك‌هاي صنعتي اردبيل

خلاصه
بازار كار مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان
1 2

شهرك‌هاي صنعتي اردبيل تجلي‌گاه اميد، توليد و اشتغال


اشاره:
استقرار صنايع در شهرك‌هاي صنعتي به غير از بهبود وضعيت زيست محيطي مزاياي
 زيادي براي صنايع دارد كه از جمله اين مزيت‌ها مي‌توان به كاهش هزينه‌هاي سرمايه‌گذاري به دليل وجود زيرساخت‌هاي مورد نياز، عدم نياز به دريافت مجوزهاي جداگانه از ادارات مختلف و صدور رايگان و در اسرع وقت مجوزهاي ساخت و ساز و پايان كار اشاره كرد. در حال حاضر مسوليت سياست‌گذاري، سازماندهي، پشتيباني، نظارت و حمايت از ايجاد و توسعه صنايع كوچك و فراهم آوردن زمينه استقرار آن‌ها در شهرك‌هاي صنعتي بر عهده سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران قرار دارد. سازمان مذكور كه با هدف ايجاد هماهنگي و استفاده مطلوب از امكانات زير بنايي و ارايه خدمات مناسب به متقاضيان سرمايه‌گذاري تشكيل شده است شنبه گذشته در اولين تور خبري خود فعاليت‌هاي شهرك‌هاي صنعتي اردبيل را در معرض ديد خبرنگاران قرار داد.

استان اردبيل با مساحتي حدود 18 هزار كيلومتر مربع در ارتفاع 1500 متري شمال غرب فلات ايران قرار دارد. اين استان كه جمعيت آن بالغ بر يك ميليون و 224 هزار نفر گزارش شده داراي 11 شهرك صنعتي فعال است كه با استقرار 270 واحد صنعتي بيش از چهار هزار و 700 نفر در آن‌ها مشغول به كار هستند و پيش‌بيني مي‌شود با تكميل شهرك‌ها زمينه اشتغال 77 هزار نفر فراهم شود.

نساجي سبلان پارچه واقع در شهرك صنعتي شماره 2 اردبيل كه چندي قبل توسط رييس‌جمهور افتتاح گرديد اولين مكاني است كه براي بازديد در نظر گرفته شده است. اشتغال‌زايي اين كارخانه كه از آن به عنوان بزرگترين كارخانه در نوع خود در خاورميانه نام برده مي‌شود پنج هزارو 440 نفر عنوان شده است .

رحيم شاهماري، قائم مقام اين كارخانه با بيان اينكه كارخانه قصد دارد باب جديدي را در پوشاك كشور باز كند مي‌گويد: ما توان توليد 35 ميليون قطعه پوشاك در سال را داريم.

وي ميزان سرمايه‌گذاري در اين طرح را 180 ميليارد تومان عنوان مي‌كند و ادامه مي‌دهد: 35 درصد از سرمايه توسط بخش خصوصي و مابقي آن از تسهيلات بانكي تامين شده است.

شاهماري در توصيف نحوه فعاليت اين مجتمع مي‌گويد: ما به صورت يك مجتمع كامل هستيم و تمام مراحل در يك خط توليد انجام مي‌شود.

وي درباره بازار مصرف محصولات كارخانه مي‌گويد: در سال اول توليد، تصميم داريم60 درصد محصولات را به بازار داخلي اختصاص دهيم و از سال دوم  40 درصد به بازار داخلي و مابقي را صادر خواهيم كرد.

قائم مقام سبلان پارچه با بيان اينكه ما براي تمام كاركنان خود دوره‌‌هاي آموزشي برگزار مي‌كنيم گفت: ما به منظور آموزش، تعدادي از بازنشستگان صنعت نساجي از كشورهاي اروپايي دعوت كرديم تاآن‌ها به مدت شش ماه به كاركنان ما آموزش دهند.
وي با بيان اينكه تمام كاركنان تحت پوشش بيمه و قانون كار هستند و از طريق آزمون و مصاحبه جذب مي‌شوند گفت:  4680 نفر از كاركنان داراي مدرك ديپلم، 270 نفر كاردان و 490 نفر نيز داراي مدرك ليسانس و بالاتر هستند.

همچنين گلشني مدير اجرايي سبلان پارچه علت توجه مسوولان به اين صنعت را اشتغالزايي زياد آن عنوان كرد و افزود: با راه‌اندازي كامل خط توليد كارخانه براي 20 هزار نفر به صورت غيرمستقيم شغل ايجاد خواهد شد.

وي علت ورشكسته شدن تعدادي از واحدهاي نساجي كشور را قديمي بودن تكنولوژي آن‌ها ذكر كرد و ادامه داد: ما سعي كرديم از آخرين تكنولوژي‌هاي روز دنيا استفاده كنيم و جذب اين تعداد نيرو در مجتمع‌هاي مشابه در جهان كم‌نظير است.

گلشني نحوه مقابله با محصولات چين و تركيه گفت: محصولات ما در حالي كه كيفيت بهتري دارند از قيمت مناسبتري نسبت به محصولات تركيه برخوردارند. در مورد محصولات چيني هم تمام جهان با اين مشكل مواجه‌اند و بايد فرهنگي در كشور شكل بگيرد كه از محصولات بي‌كيفيت چيني استفاده نكنيم.

در اين كارخانه كه هم‌اكنون مراحل توليد آزمايشي خود را سپري مي‌كند 600 نفر مشغول به كارند و ظرف چند هفته آينده با شروع خط توليد، افراد ديگري نيزمشغول به كار خواهند شد.

يك مجتمع‌ صنايع لبني و آب ميوه دومين واحدي بود كه در شهرك‌ صنعتي شماره 2 اردبيل مورد بازديد قرار گرفت. سيد ضياء الدين سيدپور، مديرعامل اين كارخانه‌ با بيان اينكه 80 نوع محصول در كارخانه توليد مي‌شود گفت: در هر شيفت كاري ما، 250 نفر مشغول به كار هستند و ما توان توليد 300 تن محصول در هر شيفت كاري را داريم.

وي نقش صنايع تبديلي را براي رونق كشاورزي و دامپروري بسيار مهم دانست و افزود: صنايع تبديلي نقش حمايتي از دامداري و كشاورزي را ايفا مي‌كنند و اين موضوع وظيفه مسوولان را درحمايت از اين صنايع سنگين‌تر مي‌كند.

مديرعامل اين كارخانه با بيان اينكه به طور غيرمستقيم براي 700 نفر اشتغالزايي شده است گفت: 5/27 ميليارد تومان هزينه راه‌اندازي اين واحد شده كه 5/17 ميليارد آن از طريق تسهيلات بانكي تامين شده است.

ايرام فريدي، معاون فني و اجراي شركت شهرك‌هاي صنعتي اردبيل درباره وضعيت شهرك صنعتي شماره 2 اردبيل مي‌گويد: شهرك صنعتي شماره 2 اردبيل كه بزرگترين شهرك صنعتي اين استان است در فاصله 13 كيلومتري جاده اردبيل-آستارا واقع شده و عمليات اجرايي اين شهرك از سال 1380 شروع شده است.

وي ادامه مي‌دهد: ظرفيت اين شهرك 600 هكتار است و داراي كليه امكانات زيربنايي بوده و در مرحله اول 200 هكتار آن مورد بهره‌برداري قرار گرفته است.

معاون فني و اجرايي شركت شهرك‌هاي صنعتي اردبيل همجواري اين شهرك با گمرك و فرودگاه و نداشتن محدوديت زيست محيطي براي استقرار واحدهاي صنعتي را از مزاياي اين شهرك عنوان مي‌كند و مي‌گويد: «تمام پساب‌ها در تصفيه‌خانه شهرك تصفيه شده و از آب و كود تهيه شده در كشاورزي استفاده مي‌شود.

شركت سوت ماشين كه در زمينه طراحي و ساخت ماشين‌آلات و كارخانجات صنايع غذايي فعاليت دارد كارخانه ديگري بود كه در شهرك صنعتي شماره 1 اردبيل مورد بازديد قرار گرفت.

عبدالحسين محمدزاده، مديرعامل اين شركت با بيان اينكه سوت ماشين سابقه اجراي بيش از 137 پروژه در داخل و خارج از كشور را دارد گفت: ظرف سه سال گذشته ما چندين خط توليد در كشورهاي ونزوئلا، بوليوي، نيكاراگوئه و كشورهاي آسياي يه ميانه راه‌اندازي كرده‌ايم.

وي تعداد كاركنان اين شركت را حدود 100 نفر عنوان كرد و گفت: اين تعداد تا پايان سال به دو برابر افزايش پيدا مي‌كند و ما در سال گذشته 5/6 ميليون دلار ارزآوري داشتيم و امسال هم با قراردادهاي منعقد شده با سه كشور ونزوئلا، بوليوي و نيكاراگوئه 19 ميليون دلار ارزآوري خواهيم داشت.

محمدزاده ادامه داد: 30 درصد از كاركنان شركت داراي مدرك ديپلم ، 40 درصد كارداني و مابقي داراي مدرك كارشناسي و بالاتر هستند.

وي بزرگترين مشكل خود را تامين مواد اوليه ذكر كرد و افزود: در عرصه بين‌المللي زمينه فعاليت مهياست ولي ما تا پشتوانه تامين مواد اوليه را نداشته باشيم نمي‌توانيم در بحث بازاريابي، فروش و صادرات قوي عمل كنيم.

1 2


حركت به چپ
حركت به راست


شهرك فنآوري صنايع غذايي و بيوتكنولوژي

 
http://www.foodtechpark.com/Servicecenter_10_1.asp
 

شهرك فناوري صنايع غذايي و بيوتكنولوژي

 
http://www.foodtechpark.com/fanavari_Home.asp
 

سازمان صنايع كوچك و شهركهاي صنعتي ايران

 
http://www.iraniec.ir/Law/index.asp?Cat=281&PageId
 

سازمان صنايع كوچك و شهركهاي صنعتي ايران

 
http://www.iraniec.ir/Law/index.asp?Cat=271&PageId
 

سازمان صنايع كوچك و شهركهاي صنعتي ايران

 
http://www.iraniec.ir/Law/index.asp?Cat=274&PageId
 

سازمان صنايع كوچك و شهرمهاي صنعتي

 
http://www.iraniec.ir/pages/showpage.asp?PageId=95
 

شهرك فنآوري صنايع غذايي و بيوتكنولوژي

 
http://www.foodtechpark.com/Companies.asp
 

شهرك فنآوري صنايع غذايي و بيوتكنولوژي

 
http://www.foodtechpark.com/Resources.asp
 

شهرك فنآوري صنايع غذايي و بيوتكنولوژي

 
http://www.foodtechpark.com/Servicecenter_10_3.asp
 

شهرك فنآوري صنايع غذايي و بيوتكنولوژي

 
http://www.foodtechpark.com/R&D.asp
 

شهرك فنآوري صنايع غذايي و بيوتكنولوژي

 
http://www.foodtechpark.com/IT_5.asp
 

شهرك فنآوري صنايع غذايي و بيوتكنولوژي

 
http://www.foodtechpark.com/Servicecenter_10_2.asp
 


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است