صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 4256                                               
سهم شهرك‌هاي صنعتي در اشتغالزايي كشور
گزارش منبع
سهم شهرك‌هاي صنعتي در اشتغالزايي كشور عنوان
نرگس نيك ضمير نويسنده
1387/03/01 تاريخ

با وجود استقرار بيش از 90 درصد واحدهاي صنعتي در شهرك‌هاي صنعتي تنها 64 درصد اشتغالزايي كشور به اين شهرك‌ها اختصاص دارد كه از نظر كارشناسان به منظور بهبود وضعيت شهرك‌ها بهتر است شهرك‌هاي صنعتي كوچك در يكديگر ادغام شوند.

خلاصه
روزنامه سرمايه 01/03/87 مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان

با وجود استقرار بيش از 90 درصد واحدهاي صنعتي در شهرك هاي صنعتي تنها 64 درصد اشتغالزايي كشور به اين شهرك ها اختصاص دارد كه از نظر كارشناسان نسبت تعداد واحدها به ميزان اشتغالزايي آن ها قابل قبول نيست و به منظور بهبود وضعيت شهرك ها بهتر است شهرك هاي صنعتي كوچك در يكديگر ادغام شوند.

اين موضوع در مذاكرات وزير صنايع و اعضاي كميسيون صنايع نيز مورد تاكيد قرار گرفته است. هرچند ايده تشكيل شهرك هاي صنعتي با هدف ايجاد اشتغال در مناطق مختلف كشور به ويژه مناطق محروم شكل گرفت اما اين هدف آن طور كه پيش بيني مي شد، محقق نشد كه در اين ميان دلايل متفاوتي از جمله فراهم نبودن زيرساخت هاي لازم براي فعاليت در اين مناطق موثر بوده و باعث نيمه فعال بودن بسياري از شهرك ها شده است.

حميدرضا فولادگر،عضو كميسيون صنايع مجلس در اين مورد به خبرنگار «سرمايه» مي گويد: «شهرك هاي صنعتي در برخي مناطق كشور در فواصل نزديك به هم واقع شده اند و در عين حال در هر شهرك نيز تعداد محدودي واحد صنعتي فعالند. در صورتي كه اين مناطق كه از نظر جغرافيايي به يكديگر نزديكند با هم ادغام شوند و به يك شهرك بزرگ و قوي تبديل شوند مقرون به صرفه خواهد بود.»

وي با بيان اين كه ايجاد شهرك صنعتي در برخي شهرها صرفه اقتصادي ندارد ادامه مي دهد: «در اين مناطق بايد به جاي احداث شهرك صنعتي، نواحي صنعتي ايجاد كرد.»

به گفته اوصنايع كوچك از نقش مهمي در دنيا برخوردارند و بيش از 90 درصد اشتغال جهان به صنايع كوچك و متوسط اختصاص دارد. اين درحالي است كه در ايران اشتغالزايي مطلوبي را در اين بخش شاهد نيستيم.

  • فراهم نبودن امكانات زيربنايي مهم ترين مشكل شهرك هاي صنعتي

شايد بتوان از نبود امكانات زيربنايي مناسب در شهرك هاي صنعتي به عنوان مهم ترين مشكل شهرك هاي صنعتي نام برد. همين مساله عاملي براي كاهش تمايل سرمايه گذاران به حضور در شهرك هاي صنعتي بوده و ساكنان شهرك ها نيز همواره نسبت به آن معترض بوده اند.

فولادگر در اين زمينه با اشاره به قانون برنامه چهارم و تاكيد آن بر ايجاد امكانات زيربنايي در شهرك هاي صنعتي توسط دولت اضافه مي كند: «حدود 600 شهرك صنعتي در سطح كشور فعال هستند كه برخي از آن ها دسترسي مناسبي به امكانات زيربنايي از جمله خط لوله گاز ندارند و گازرساني به چنين مناطقي نيز براي دولت صرفه اقتصادي ندارد.»

وي ادامه مي دهد: «در جلسه اي كه با حضور وزير صنايع در كميسيون داشتيم اين موضوع بررسي شد و وي جهت حل آن وحمايت از شهرك هاي صنعتي قول هايي را داد و در اين راستا قرار است مواردي در هيات دولت به تصويب برسد تا پس از آن امكانات زيربنايي توسط دولت نه تنها در شهرك ها بلكه به واحدهاي صنعتي مستقر در اين شهرك ها نيز برسد.»

لزوم اعطاي تسهيلات به واحدهاي مستقر در شهرك ها

حمايت از سرمايه گذاران بخش خصوصي و تشويق آن ها از اهميت بالايي در توسعه و رونق شهرك هاي صنعت برخوردار است. در همين راستا علاوه بر بودجه اي كه براي ايجاد و توسعه شهرك هاي صنعتي اختصاص يابد، تسهيلات مالي بايد نيز در اختيار صنعتگران و فعالان صنايع كوچك و متوسط قرار گيرد.

نمونه چنين حمايتي را در اعطاي وام به صنايع كوچك و زودبازده شاهد هستيم. اما برخي از كارشناسان نيز نسبت به تخصيص چنين تسهيلاتي معترض بوده و معتقدند وام هاي پرداخت شده جهت توسعه صنايع كوچك و متوسط در اين راستا هزينه نشده و نظارت مطلوبي بر اين تخصيص ها وجود نداشته است.

در همين حال چندي پيش مسوولان سازمان صنايع كوچك و شهرك هاي صنعتي ايران از اعطاي تسهيلات به واحدهاي نرم افزاري تا سقف 100 ميليون ريال خبر دادند.

فرخ رمداني، مدير دفتر تامين منابع مالي و سرمايه گذاري سازمان صنايع كوچك و شهرك هاي صنعتي ايران مي گويد: «شرايط اعطاي تسهيلات به واحدهاي نرم افزاري شهرك هاي صنعتي 15 استان ابلاغ شده و اين اقدام براي مابقي استان ها متعاقباً اجرا خواهد شد.»

وي با اشاره به اعطاي تسهيلات به واحدهاي مذكور تصريح كرد: «اين تسهيلات شامل داشتن جواز و پروانه معتبر از وزارت صنايع و معادن يا سازمان هاي جهاد كشاورزي، استفاده از نيروي انساني ثابت مرتبط با نوع فعاليت، دارا بودن حداقل دو سال سابقه كار، ارايه عملكرد در ارتباط با نوع فعاليت، ارايه برنامه مشخص و متناسب با موضوع درخواست وام، تاييديه كميته ارزيابي مبني بر تعيين ميزان تسهيلات و توانايي ازپرداخت آن، اولويت با متقاضيان مستقر در شهرك هاي فناوري و يا مراكز خدمات فناوري و كسب و كار يا در حوزه خوشه هاي صنعتي مي شود.»

در هر حال توسعه بخش هاي صنعتي كشور به منظور داشتن رشد صنعتي مناسب از اهميت بالايي برخوردار است وبه همين دليل تصميم گيري هايي كه در اين خصوص اتخاذ مي شود بايد كارشناسي شده و برمبناي اطلاعات و آمار دقيق بنا شده باشد.حركت به چپ
حركت به راست


شهرك فنآوري صنايع غذايي و بيوتكنولوژي

 
http://www.foodtechpark.com/Servicecenter_10_1.asp
 

شهرك فناوري صنايع غذايي و بيوتكنولوژي

 
http://www.foodtechpark.com/fanavari_Home.asp
 

سازمان صنايع كوچك و شهركهاي صنعتي ايران

 
http://www.iraniec.ir/Law/index.asp?Cat=281&PageId
 

سازمان صنايع كوچك و شهركهاي صنعتي ايران

 
http://www.iraniec.ir/Law/index.asp?Cat=271&PageId
 

سازمان صنايع كوچك و شهركهاي صنعتي ايران

 
http://www.iraniec.ir/Law/index.asp?Cat=274&PageId
 

سازمان صنايع كوچك و شهرمهاي صنعتي

 
http://www.iraniec.ir/pages/showpage.asp?PageId=95
 

شهرك فنآوري صنايع غذايي و بيوتكنولوژي

 
http://www.foodtechpark.com/Companies.asp
 

شهرك فنآوري صنايع غذايي و بيوتكنولوژي

 
http://www.foodtechpark.com/Resources.asp
 

شهرك فنآوري صنايع غذايي و بيوتكنولوژي

 
http://www.foodtechpark.com/Servicecenter_10_3.asp
 

شهرك فنآوري صنايع غذايي و بيوتكنولوژي

 
http://www.foodtechpark.com/R&D.asp
 

شهرك فنآوري صنايع غذايي و بيوتكنولوژي

 
http://www.foodtechpark.com/IT_5.asp
 

شهرك فنآوري صنايع غذايي و بيوتكنولوژي

 
http://www.foodtechpark.com/Servicecenter_10_2.asp
 


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است