صفحه اصليدرباره ماتماس با مابازگشتوب سرويس

 

تعداد بازديد: 6045                                               
گفت و گو منبع
سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، سازمان توسعه‌اي است عنوان
مصاحبه با مسعود شفيعي مشاور مديرعامل سازمان صنايع كوچك نويسنده
1386/05/28 تاريخ

اجراي سياست‌هاي كلي اصل 44 قانون اساسي كه در خردادماه سال 1384 توسط مقام معظم رهبري اعلام گرديد و در حال حاضر لايحه اجرايي كردن آن در كميسيون‌هاي مجلس شوراي اسلامي در دست بررسي است.

خلاصه
روزنامه تفاهم مرجع

    چاپ   ارسال براي دوستان
1 2

اجراي سياست‌هاي كلي اصل 44 قانون اساسي كه در خردادماه سال 1384 توسط مقام معظم رهبري اعلام گرديد و در حال حاضر لايحه اجرايي كردن آن در كميسيون‌هاي مجلس شوراي اسلامي در دست بررسي است.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، مسعود شفيعي مشاور مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران با بيان اين مطلب گفت : نقطه عطفي در روند توسعه اقتصادي كشور و تغيير جايگاه و نقش دولت از تصدي‌گري و بنگاه‌داري فعاليت‌هاي اقتصادي به جايگاه واقعي آن، يعني سياستگذاري، هدايت و نظارت خواهد بود؛ اقدامي كه به منظور تحقق رشد اقتصادي پيش‌بيني شده در برنامه چهارم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي كشور و چشم‌انداز بيست ساله، اقدامي اجتناب‌ناپذير به نظر مي‌رسد.

شفيعي با بيان اينكه ميان صدها و بلكه هزاران بنگاه، شركت و سازمان دولتي كه طي سال‌هاي اوليه بعد از انقلاب به دولت واگذار گرديده و يا به طور ذاتي به منظور تصدي‌گري و توليد كالا و خدمات طي سال‌هاي اخير به وجود آمده‌اند، اظهار كرد : معدود نهاد توسعه‌اي وجود دارند كه با هدف اعمال سياست‌هاي دولت و به منظور بسترسازي و كمك به بخش خصوصي كشور به وجود آمده‌اند.

وي ادامه داد : روح حاكم بر سياست‌هاي اصل 44 قانون اساسي ايجاب مي‌نمايد كه در برهه كنوني كه تقويت بخش خصوصي در حوزه تصدي‌گري فعاليت‌هاي اقتصادي و بنگاهداري، مورد توجه جدي قرار گرفته است.

از تقويت چنين نهادهايي غافل نگرديده و با حمايت بيش از پيش از آن‌ها، به تقويت چنين نهادهاي توسعه‌اي كه بسترساز توسعه بخش خصوصي كشور هستند، بپردازيم. مشاورمديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران خاطرنشان كرد : "سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران" كه از ادغام دو نهاد توسعه‌اي وابسته به وزارت صنايع و معادن، يعني "شركت شهرك‌هاي صنعتي ايران" و "سازمان صنايع كوچك" ايجاد گرديده، از جمله اين نهادهاي توسعه‌اي است.

وي با اشاره به ماده واحده قانون تأسيس شركت شهرك‌هاي صنعتي ايران كه در اسفندماه سال 1362 به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيده است گفت : در اين ماده واحده آمده است كه "به منظور ايجاد هماهنگي و استفاده مطلوب از امكانات شهرك‌هاي صنعتي و ايجاد هرچه بيشتر امكانات زيربنايي و ارائه خدمات ضروري به متقاضيان ايجاد واحدهاي صنعتي، از تاريخ تصويب اين قانون، شركت شهرك‌هاي صنعتي ايران تأسيس مي‌گردد."

شفيعي در ادامه افزود : همچنين به منظور كمك به توسعه شهرك‌هاي صنعتي در مناطق كمتر توسعه‌يافته كشور در بخشي از بند 4 قانون اصلاح راجع به تأسيس شهرك‌هاي صنعتي ايران، مورخ خردادماه سال 1376، آمده است : "براي تسهيلات بيشتر مالي و تشويق احداث و توسعه شهرك‌هاي صنعتي در مناطق محروم يا غيربرخوردار با تصويب مجامع، وجوه پرداختي في‌مابين شركت شهرك‌هاي صنعتي ايران و شركت‌هاي تابع و همچنين شركت‌هاي تابع به يكديگر به عنوان كمك بلاعوض محسوب مي‌شود."

به گفته وي فلسفه ايجاد شركت فوق، اجراي سياست‌هاي دولت در راستاي فراهم ساختن زيرساخت‌هاي صنعتي كشور در جهت توسعه سرمايه‌گذاري و توليد است.

شفيعي تصريح كرد : حاصل فعاليت‌هاي صورت گرفته در اين زمينه‌ها تا پايان خردادماه سال جاري، 360 شهرك صنعتي در حال واگذاري زمين مي‌باشد كه 223 شهرك (62 درصد) آن‌ها در مناطق كمتر توسعه‌يافته واقع گرديده است. همچنين 146 شهرك صنعتي نيز در اقصي نقاط كشور در دست طراحي و اجرا است.

وي نحوه واگذاري شهرك‌هاي صنعتي به متقاضيان واحدهاي صنعتي (بخش خصوصي) را اينگونه بيان كرد : شهرك‌ها پس از آماده‌سازي طي سه مرحله به متقاضيان ايجاد واحدهاي صنعتي (بخش خصوصي) واگذار خواهد شد؛

  • مرحله اول : واگذاري حق بهره‌برداري از زمين به متقاضيان احداث واحدهاي صنعتي و انتقال مالكيت زمين به آن‌ها پس از به بهره‌برداري رسيدن واحدها،
  • مرحله دوم : واگذاري مديريت شهرك به هيأت امناي منتخب صاحبان واحدهاي صنعتي و يا شركت‌هاي خدمات و عمران شهرك‌ها،
  • مرحله سوم : واگذاري مشاعات شهرك به شهرك‌هاي خدمات عمران شهرك‌ها كه در مورد اخير، لايحه‌اي به عنوان "لايحه نحوه واگذاري مالكيت و اداره امور شهرك‌هاي صنعتي" به مجلس شوراي اسلامي تقديم گرديده است.

1 2


حركت به چپ
حركت به راست


شهرك فنآوري صنايع غذايي و بيوتكنولوژي

 
http://www.foodtechpark.com/Servicecenter_10_1.asp
 

شهرك فناوري صنايع غذايي و بيوتكنولوژي

 
http://www.foodtechpark.com/fanavari_Home.asp
 

سازمان صنايع كوچك و شهركهاي صنعتي ايران

 
http://www.iraniec.ir/Law/index.asp?Cat=281&PageId
 

سازمان صنايع كوچك و شهركهاي صنعتي ايران

 
http://www.iraniec.ir/Law/index.asp?Cat=271&PageId
 

سازمان صنايع كوچك و شهركهاي صنعتي ايران

 
http://www.iraniec.ir/Law/index.asp?Cat=274&PageId
 

سازمان صنايع كوچك و شهرمهاي صنعتي

 
http://www.iraniec.ir/pages/showpage.asp?PageId=95
 

شهرك فنآوري صنايع غذايي و بيوتكنولوژي

 
http://www.foodtechpark.com/Companies.asp
 

شهرك فنآوري صنايع غذايي و بيوتكنولوژي

 
http://www.foodtechpark.com/Resources.asp
 

شهرك فنآوري صنايع غذايي و بيوتكنولوژي

 
http://www.foodtechpark.com/Servicecenter_10_3.asp
 

شهرك فنآوري صنايع غذايي و بيوتكنولوژي

 
http://www.foodtechpark.com/R&D.asp
 

شهرك فنآوري صنايع غذايي و بيوتكنولوژي

 
http://www.foodtechpark.com/IT_5.asp
 

شهرك فنآوري صنايع غذايي و بيوتكنولوژي

 
http://www.foodtechpark.com/Servicecenter_10_2.asp
 


بازديد کننده گرامي: با توجه به وظيفه پورتال اشتغال در خصوص اطلاع‌رساني جامع در حوزه‌هاي مختلف مرتبط با اشتغال، مسئولين اين پايگاه اطلاع‌رساني آمادگي دريافت مطالب شما شامل؛ مقالات، گزارش‌ها، کتب،و آدرس ساير پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني مرتبط جهت ارزيابي و ارائه آن با حفظ حقوق مالکيت معنوي مربوطه بر روي سايت پورتال اشتغال را دارند. در صورت تمايل اطلاعات خود را ارسال نماييد.


 

 

پايگاه اطلاع‌رساني اشتغال كارجو، كارفرما

صفحه اصلي    تماس با ما     ارسال اطلاعات    درباره ما    پرسش و پاسخ

كليه حقوق مادي و معنوي اين پايگاه متعلق به سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌‌آموختگان مي باشد

استفاده از اطلاعات با ذكر منبع بلامانع است